Bağımsız Filmler Listesi

KültAlt / Listeler

Bağımsız Filmler Listesi

25 Liste Filmi

İnceleme Liste Filmleri

Bahadır
Mahmut
The-Thin-Bule-Line-kultalt.com

KültAlt / Listeler

Bağımsız Filmler Listesi

25 Liste Filmiİnceleme Liste Filmleri

Bahadır
Mahmut
Güncelleme 06/12/2020
İlişkili Listeler Kült Filmler Listesi, B Film Listesi
Güncelleme 06/12/2020
İlişkili Listeler Kült Filmler Listesi, B Film Listesi

Bağımsız Film, Bağımsız Sinema Nedir?

Bağımsız film, genel olarak sinema sektöründe önemli pay sahibi olmayan stüdyo, yapımcı ve dağıtımcılardan çıkan filmlere denir. Sinema istisnai durumlar haricinde bir eserin diğer disiplinlere göre çok daha büyük bütçelerle ortaya çıkmasının olağan görüldüğü bir disiplindir. Parayla doğrudan ilişkisinin önemi sebebiyle sinema en az sanat olduğu kadar bir sektördür de.

Bağımsız Sinemanın Tetiklenme Noktası

Bağımsız sinema bazen tercihen bazen ise zorunluluk sebebiyle sektör olan sinemaya karşı verilen mücadele ve var olma çabasıdır. Filmin yaratıcısının (yapımcı, senarist, yönetmen, auteur veya bir başkası) filminin idealindeki haliyle hayata geçmesi için iki ana gereksinimi vardır. İlki para ikincisi ise parayı istediği gibi kullanabilme inisiyatifi. Bu ikisi genelde birçoklarına bir arada sunulmaz. Filminin idealine uygun gerçekleşmesini isteyen yaratıcı inisiyatifini kullanabileceği paraya ulaşmalıdır. Burada bir kaç seçenek ve kombinasyonları devreye girer: Maliyetleri düşürmek düşük bütçeye uygun fon bulması veya kendinin projeyi fonlaması, maliyeti sıfıra yaklaştırmak bütçesiz film çekmek, aynı ideallerde filmi fonlayabilecek birisini bulmak/ikna etmek.

Bağımsız Sinemanın Kısa Tarihsel Gelişimi

Bağımsız Sinema olarak nitelendirilen ilk sinema Hollywood’tur. İronik görünen bu durum Bağımsız Sinema’nın değişmez gerçeklerinden birisidir. Ana akıma karşı var olma becerisi gösterenlerin çoğu, zaman içerisinde ana akım haline gelirler. Böylece ileride ana akıma dönüşecek yeni bağımsızların çıkması için hem gerekli alanı açmış hem de yeni direnç noktasını oluşturmuş olurlar.

Hollywood: İlk Bağımsız Sinema

hollywood sign kultalt.com

“Edison Tekeli” olarak adlandırılan Motion Picture Patents Company, sinema ile ilgili bir çok lisansa ve yetkinliğe sahip bir kuruluştu. Bu kartel içerisinde Edison, Biograph, Vitagraph, Essanay, Selig, Lubin, Kalem, American Star, American Pathé, George Kleine, Eastman Kodak firmaları bulunuyordu. Bu firmalar yapımcı, dağıtımcı film üreticisiydi.  Sinema ile ilgili demirbaş ve sarf tüm malzamelerden stüdyolara lisanslara kadar neredeyse her şey Motion Picture Patents Company karteli altında toplanıyordu.

Edison-kultalt.com

Amerikan Mahkemeleri tarafından Motion Picture Patents Company’e ait olan tüm lisanslar 1912 ve 1915 yıllarında yapılan iki dava ile iptal edildi. Patent iptallerinin ardından yasal sorumluluklardan Kaliforniya’ya kaçan küçük firmalar burada stüdyo ve klasik Hollywood sinemasının ilk adımlarını atacaklardı. Bu firmalar bağımsız sinemacı olarak adlandırılan ilk topluluktu.

Stüdyo Sistemi

Yeni yapım ve dağıtım sistemlerinin geliştirilmesiyle Motion Picture Patents Company tekelinde bulununan sistem yeni kurulan firmaların inisiyatifine geçmeye başladı. Edison Tekelinde kurtulup bağımsızlığını ilan eden bir çok firma oldu, 1930’lara gelindiğinde ortada bir çok yeni firma vardı. 20th Century Fox, Metro-Goldwyn-Mayer, Paramount Pictures, RKO Pictures, Warner Bros., Columbia Pictures, United Artists, Universal Studios., Grand National, Republic Pictures, Monogram Pictures, Producers Releasing Corporation.

Bağımsızlar ile başlayan Holywood kısa zamanda tekelden oligopolistik bir yapıya dönüştü. Artık pazara bir yerine birden çok hükmeden vardı. Bu durum zaman içerisinde bir çok yeni bağımsız sinemacının münferit ve birlikte hareketleri ile değiştirilmeye çalışacaktı.

Birlikte hareketin sonucu olarak 2 büyük yapı ortaya çıktı.

1919 yılında Mary Pickford, Charles Chaplin, Douglas Fairbanks, ve D. W. Griffith gibi katılımcılar ile “United Artists” kuruldu.

1941 yılında United Artists içerisinde Mary Pickford, Charlie Chaplin, Walt Disney, Orson Welles, Samuel Goldwyn, David O. Selznick, Alexander Korda ve Walter Wanger gibi katılımcıları olan “Society of Independent Motion Picture Producers” inisiyatifi kuruldu.

United-Artists-kultalt.com

1948 yılında Society of Independent Motion Picture Producers’ın çalışmaları ile büyük stüdyoların oluşturdukları tekeller ve salon zincirlerine “Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi” tarafından alınan karar ile son verildi. Bu durum Holywood’ın Altın Çağı olarak adlandırılan dönemi sona ermiş oldu. Society of Independent Motion Picture Producers tüm hedeflerine ulaştığı için kendini sonlandırdı.

Bu tarihten sonra bağımsız sinema kendisine yaşanan sosyalojik ve teknolojik değişiklikler uygun yapım ve gösterim platfomlarını buldu.


Bağımsız Filmler Listesi

*Liste filmleri yapım yılları yeniden eskiye olacak şekilde sıralanmıştır.

 1. Tangerine (2015) – Sean Baker
 2. Tangerine-kultalt.com

  Noel arifesinde fahişe Sin-Dee kendisini aldatan pezevengi Chester’ı sorguya çekmek için tüm Tinseltown’u ayağa kaldıracaktır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 3. What We Do in the Shadows (2014) – Jemaine Clement, Taika Waititi
 4. What-We-Do-in-the-Shadows-kultalt.com

  Yeni Zelanda’da gizli bir cemiyet, “Kutsal Olmayanların Maskeli Balosu” düzenleyecektir. Bu balo öncesinde katılımcılardan Viago, Deacon ve Vladislav’a ulaşan bir belgesel ekibi vampirlerin modern yaşamın içerisindeki sıkıntılarını aktarır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 5. Dogville (2003) – Lars von Trier
 6. Dogville-kultalt.com

  Bir çeteden kaçmakta olan Grace Margaret Mulligan Colorado’da bir kasabaya sığıır. Kasabalılar önce onu kabul etmeselerde işlerinde çalıştırmaya ve benimsemeye başlarlar. Margaret’ı arayan bir ekip kasaba’ya gelince halkın tavrı keskin şekilde değişecektir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 7. The Room (2003) – Tommy Wiseau
 8. The Room kultalt.com 1

  Johnny nişanlısı Lisa ile aynı evde yaşamaktadır. İş hayatı çalkantılı olsa da etrafında bir çok sevdiği insan ve dostu vardır. Ve hepsinden önemlisi biricik Lisa her zaman yanındadır. Lisa evliliklerine kısa bir süre kala Johnny’den sıkılır ve ilginç şekilde nişanlısını en yakın arkadaşı ile aldatmaya karar verir.

  The Room teknik ve öykü açısından olmaması gereken her şeyin tek tek gerçekleştiği, izleyicisini sinir veya gülme krizi arasında oynak bir noktada konumlandıran absürt kült.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 9. Donnie Darko (2001) – Richard Kelly
 10. Donnie Darko kultalt.com 2

  Donnie Darko; ailesi, okul arkadaşları, öğretmenleri ve diğer herkes ile anlaşmazlık içerisinde olan bir lise öğrencisidir. Onu tek anlayan kendisi ile çıkma teklifini kabul eden kız arkadaşı Gretchen’dir. Donnie’nin aynı zamanda kendisine ara sıra görünen ve dünyanın sonunun geldiğini sürekli olarak tekrarlayan Frank isimli dev bir tavşan arkadaşı da vardır.

  Richard Kelly'nin ilk uzun metraj filmi olmasının yanında en iyi filmi. Bir gencin yaşayabileceği bir çok sıkıntıya toplum eleştirisi ile birlikte fantastik şekilde getirilmiş bir yorum.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 11. Memento (2000) – Christopher Nolan
 12. Memento kultalt.com

  Leonard eşinin öldürüldüğü saldırı sırasında başına aldığı darbe sebebiyle kısa zamanlı hafıza kaybı atakları yaşamaktadır. Leonard yarım hafızasıyla eşinin katillerini bulmak için çabalayacaktır.

  Sinema tarihinin en karmaşık fakat buna rağmen en iyi yapılandırılmış kurgusuyla birlikte bir Christopher Nolan kült başyapıtı.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 13. Ghost Dog: The Way of the Samurai (1999) – Jim Jarmusch
 14. Ghost Dog kultalt e1494020607543

  Siyahi bir Amerikan olan Ghost Dog mafyalara hizmet veren kiralık bir katildir. Kendisine rehber edindiği samuray öğretilerini içeren Hagakure kitabı Ghost Dog’a mafya ile ters düşmesine sebep olacak prensipler kazandırmıştır.

  Çelişkilerin harmanlanıp anlatım yöntemine dönüştüğü, Tsunetomo Yamamoto’nun Hagakure'sinin öykünün ana yapısını oluşturduğu, Jim Jarmusch'un en iyi filmlerinden biri.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 15. Being John Malkovich (1999) – Spike Jonze
 16. Being John Malkovich 2 kultalt.com

  Ekonomik bir çıkmazın içerisinde olan kuklacı Craig yeni girdiği sevimsiz işinin ofis katında, film yıldızı olan John Malkovich’in kafasına açılan bir portal keşfeder. Bu keşif herkes için açık bir yıkıma dönüşecektir.

  "Sıradan" insanların "özel" John Malkovich'in beynine açıldığını farkettikleri bir portalden geçerek yaşadıkları değişimin özgün öyküsü.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 17. The Blair Witch Project (1999) – Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
 18. The-Blair-Witch-Project-kultalt.com

  Üç film öğrencisi, yerel Blair Witch efsanesi hakkında bir belgesel çekmek için bir Maryland ormanına seyahat ettikten sonra kaybolur ve sadece çekimlerini geride bırakır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 19. Pi (1998) – Darren Aronofsky
 20. Pi kultalt.com 1

  Maximillian Cohen evrenin ve varoluşun sırrını matematik ile arayan bir yeni yetme bir dahidir. Evrenin sırrı için bulacağı çözüm büyük soruları cevaplandırabileceği gibi hayatı ve belki ekonomiyi manipüle edebilmek için de bir araç haline gelecektir.

  Darren Aronofsky'nin ilk film ile sinemaya yapılabilecek en iyi girişlerden birini sergilediği, matematik, sistem ve hayat üzerine çok fazla şey içeren atmosfer filmi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 21. Happiness (1998) – Todd Solondz
 22. Happiness-kutlalt.com

  Allen ile etrafında toplanan arkadaş ve akraba çevresinin mutlu olma amacı içerisinde rahatsız ediciliğin sınırlarında giderek çıkmaza sürüklenen çırpınışları.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 23. Gummo (1997) – Harmony Korine
 24. Gummo kultalt.com 1

  Xenia, Ohio’dan geçen kasırga tüm kasaba halkının dibe vurmasına sebep olmuştur. Sürüyle kedi öldüren, kızlarla birlikte olmak için sıraya giren, birbirlerini hırpalayan, uçucu maddeler ile kendilerinden geçen çocukları gösteren Gummo, rahatsızlığı normale dönüştürüyor.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 25. Clerks (1994) – Kevin Smith
 26. Clerks kultalt.com

  Dante ve Randal iki kasiyerdir. Dante ufak bir marketi, Randal ise hemen yanında olan video kaset dükkanını idare etmeye çalışmaktadır. Dante; işi, kız arkadaşı ve diğer problemleri ile ilgili çözümlere filme konu olacak tek günlük zaman diliminde ulaşacaktır.

  Çalışma hayatına yaklaşımımıza referans olması gereken Kevin Smith kültü, sistemle küçük hesaplaşmaların en basit ve etkileyici yol göstericisi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 27. Natural Born Killers (1994) – Oliver Stone
 28. Natural-Born-Killers-kultalt.com

  Mickey ve Mallory yolculuklarına ve hayatlarına doğumlarından itibaren kendileri ile birlikte olan öldürme iç güdüsünün dışavurumu ile devam ederler. Arkalarında bir yığın ölü ve medyaya bolca malzeme bırakarak yol alırlar.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 29. Pulp Fiction (1994) – Quentin Tarantino
 30. Pulp-Fiction-kultalt.com

  Şeytanla yapılan anlaşma, hayatlarına hareket katmaya çalışan aşık bir çift, öldürmesi gereken adamların peşinden savrulan tetikçiler.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 31. Do the Right Thing (1989) – Spike Lee
 32. Do-the-Right-Thing-kultalt.com

  Brooklyn’in Bedford-Stuyvesant, siyahilerin çoğunlukta olduğu mahallede yılın en sıcak gününde, nefret ve bağnazlığın alevlenip şiddete dönüşmesi öncesinde herşey oldukça olağandır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 33. The Thin Blue Line (1988) – Errol Morris
 34. The-Thin-Blue-Line-kultalt.com

  Rutin ehliyet kontrolü sebebiyle çevirmeye takılan Randall Adams ve David Harris bir polis memurunun öldürülmesine sebep olacaklardır. Belgesel iki şüphelinin ve olay ile ilişkili diğer kişilerin röportajları ile konuyu irdelemektedir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 35. Bad Taste (1987) – Peter Jackson
 36. Bad Taste kultalt.com e1494021307767

  Derek arkadaşları ile birlikte küçük bir kasabada yaşayan insanların ortadan kaybolmalarının sebebini araştırmaktadır. Kısa zaman içerisinde kasabanın insan formuna yakın uzaylılar tarafından istila edidiğini ve insanların ise sadece uzaylıların yemeklerine dönüştüğünü fark ederler.

  Bu filmin büyüklüğünü anlatmak için Lord Of The Rings’ten bahsetmeye gerek yok. Bad Taste; Peter Jackson’ın azmedip becerdiği, yazdığı, oynadığı, yönettiği, finanse ettiği şaheserdir. Yapımı 4 yıl süren film sadece hafta sonları çekilmiş, filmde Peter Jackson ve yakın arkadaşları rol almıştır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 37. Henry: Portrait of a Serial Killer (1986) – John McNaughton
 38. Henry-Portrait-of-a-Serial-Killer-kultalt.com

  Hapisaneden çıkan Henry, birkaç yıl önce tanıştığı arkadaşı Otis ile birlikte, Chicago’da yaşamaktadır. Başlarda Henry’nin cinayet dürtüsünden haberdar olmayan Otis, gerçekle defalarca yüzleşmek zorunda kalacaktır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 39. This Is Spinal Tap (1984) – Rob Reiner
 40. This Is Spinal Tap kultalt.com

  Grup isminin bulunmasından, sonu gelmeyen mübalağlara, grup elemanlarının ölüm hikayelerinden, ekipman saplantılarına, yaşanan menajer krizlerinden tüm headbanger ahmaklıklarına kadar hepsi için This is Spinal Tap.

  Rock, metal, punk ve benzer alt türlerde yer alan grupların geçmişlerine biraz hakim olanların kesinlikle sayısız gönderme bulabileceği bir mockumentary.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 41. Stranger Than Paradise (1984) – Jim Jarmusch
 42. Stranger-Than-Paradise-kultalt.com

  New York’lu Willie, Macaristan’dan gelen kuzeni Eva’yı isteksizce evinde ağırlamak zorunda kalır. Bu ikliye Willie’nin arkadaşı Eddie, yığınla para ve bir çok yanlış anlaşılma dahil olucak ve tüm karakterler iletişim bozukluğu içerisine girecektir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 43. Eraserhead (1977) – David Lynch
 44. Eraserhead kultalt.com 1

  Henry Spencer; endüstriyel çöplüğün, kız arkadaşının, dar ve izbe sayılabilecek evlerin arasında sıkışıp kalmıştır. Bunlara ilave olarak yaratık olarak nitelendirilebilecek çocuğu her şeyi daha da kötüleştirecektir.

  David Lynch'in daha ilk filminden izleyicisine kendisi ile ilgili birçok öngörüde bulunabilme imkanı sağlayan Eraserhead diğer filmleri gibi bir çok belirsizlik ve soru işareti ile birlikte geliyor.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 45. The Texas Chain Saw Massacre (1974) – Tobe Hooper
 46. texas chainsaw massacre

  Beş arkadaş büyükbabalarının mezarını ziyaret için çıktıkları yolda psikopat yamyam bir ailenin ev sahipliği yaptığı malikhaneye tek tek esir düşerler. Sonrası ise dehşet ortamından kaçmak için verilecek mücadeledir.

  Exploitation, teen slasher alt türlerinin en yetenekli tetikleyicisi, korku türünü günümüze eviren film. Gore gibi görülmesine rağmen neredeyse çok az gore öğe barındırması ayrıca Leather Face karakterinin karmaşık yapısı filmin diğer öne çıkan noktaları.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 47. Pink Flamingos (1972) – John Waters
 48. Pink Flamingos kultalt.com 3

  Divine “yaşayan en pislik insan” ünvanına sahiptir. Bu ünvana ortak olmaya çalışan ve bunun için çocuklara uyuşturucu satıcılığından, tecavüzleri sonucunda doğan çocukların satılmasına kadar bir çok pis işe bulaşan Connie ve Raymond çifti Divine’ı daha da kötü olması için tetikleyecektir.

  John Waters'ın galeyana getirecek şekilde biçimlendirilmiş, karakterleri, öyküsü ve çekim şekliyle izleyicinin baş belası olan filmi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 49. THX 1138 (1971) – George Lucas
 50. THX--kultalt.com

  Yirmi beşinci yüzyılda, insanların isimler yerine atamalara sahip oldukları bir zaman, bir erkek, THX 1138 ve bir kadın, LUH 3417, katı kontrol edilen toplumlarına karşı isyan ediyor.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

Liste Önerileri

Gore-Filmler-Listesi-kultalt.com
Film Listesi

Gore Filmler Listesi
21 Film

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edic…→
Filmstudie kultalt.com 1
Film Listesi

Kült ve Klasik Kısa Filmler Listesi
19 Film

Dünyaca ünlü yönetmenlerin ödüllü ve en iyi kısa filmlerinden, sinemanın değişimine büyük etkisi olmuş, kült ve klasik statüsünde bulunan kısa filmler…→
if.... kultalt.com
Film Listesi

Kült Filmler Listesi
102 Film

Kült filmler (cult film) listesi; en iyi, klasik, yeni, kara, B, absürt, yönetmen sineması vb. kavramlardan bağımsız, kült film olmaları izleyicine ba…→
M kultalt.com
Film Listesi

Klasik Filmler Listesi
36 Film

Klasik filmler listesi; en iyi olanları zaman içerisinde kült film haline gelecek, sinema tarihinin erken ve orta dönem önemli referansları ile oluştu…→
Ichi The Killer 2002 Koroshiya Ichi – Takashi Miike kultalt.com e1494020857847
Film Listesi

Dövüş Sahneleri Listesi
15 Film

Yaygın dövüş sahnelerinin kazandırdığı görsel alışkanlıkları yıkan dövüş sahneleri.
Nazispolitation Filmleri Listesi kultalt.com
Film Listesi

Nazisploitation Filmleri Listesi
12 Film

İstismar sinemasının tarih dersi verme sorumluluğunu üstlenmiş(!) alt türü Nazisploitation filmleri, aslına bakılırsa; cinsellik, sadizm ve işkenceyi…→
Touch of Evil kultalt.com
Film Listesi

Kara Filmler (Film Noir) Listesi
26 Film

Kara (Noir) film kavramını en iyi şekilde açıklayabilmek için bir çok tür içerisinden Türk ve yabancı; klasik, neo ve future noir alt yaklaşımlarına a…→
Sick-kultalt.com
Film Listesi

Rahatsız Edici Filmler Listesi
29 Film

Seks, işkence, iğrendirme, psikopat karakterler ve daha fazlası. “En rahatsız edici” veya “aşırı filmler” tanımlaması literatürde extreme (aşırı) sine…→
Yasaklı Filmler Listesi
Film Listesi

Yasaklı Filmler Listesi
30 Film

Erotik, korku, politik öğeleri veya rahatsız edici içerikleri sebebiyle Türkiye’de ve dünyada bir çok ülkede gösterimi yasaklanan Türk ve yabancı kült…→
Pre Code Korku Filmleri Listesi
Film Listesi

Pre-Code Korku Filmleri Listesi
11 Film

Korku filmi türü için en önemli referans dönemlerinden biri olan Hollywood’un ilk altın çağı olarak nitelendirilebilecek Pre-Code döneminde, askıdaki…→
Seventh-Seal-kultalt.com
Film Listesi

Din, İnanç ve Kült Üzerine Filmler Listesi
32 Film

Dini filmler listesinde; din, inanç, ve kültler ile ilişkili filmlere yer verilmiştir. Liste filmleri islam ve ilahi dinler ile peygamber, ateizm, dei…→
Mind Game 6 kultalt.com
Film Listesi

Absürt Filmler Listesi
18 Film

Olağan bir film anlayışının dışında absürt (absurd) filmlerde; görsel, öykü, sinematografik ve türe bağlı yapılar çok kısa sürelerde belirgin şekilde…→
The Deer Hunter kultalt.com 2 e1527686563906
Film Listesi

Savaş Filmleri Listesi
17 Film

KültAlt Savaş Filmleri Listesi, insanın en yıkıcı ürünü olan savaş ile sınanmasını ön plana çıkartmaya çalışıyor. Her filmde görsel bir şölenden ziyad…→
Sexploitation kultalt.com
Film Listesi

Sexploitation – Seks İstismar Filmleri Listesi
22 Film

Sexploitationlar; +18 yaşı hedefleyen, çıplaklık, erotizm ve seks üzerine kurulu genellikle erotik bazen ise pornografik kült haline gelmiş filmlerdir…→
Inferno kultalt.com 1
Film Listesi

B Film Listesi
18 Film

KültAlt, B film listesi Hollywood’un Altın Dönemi’nden günümüze kadar ulaşan B filmleri; Z, exploitation, düşük bütçe ve diğer alt türleri de içerisin…→
kult türk filmleri listesi kultalt.com
Film Listesi

Kült Türk Filmleri Listesi
20 Film

Türk Sineması’nın en iyi filmleri içerisinde yer almaları ile birlikte, kült film olarak değerlendirilen veya değerlendirilmesi gereken filmlerin sıra…→
Executions 1 kultalt.com
Film Listesi

Mondo (Shockumentary) Filmler Listesi
14 Film

Mondo Film; izleyicilerin görsel deneyiminin sınırlarını yıkacak, zaten zorlayıcı olan istismar sinemasının en rahatsız edici hale geldiği alt türdür….→
Eyes Wide Shut 4 kultalt.com
Film Listesi

Aşk Filmleri Listesi
23 Film

Dramatik yapının kurulmasında engeller en önemli faktördür. Aşk filmlerinde genellikle engeller izleyiciyi istismar eden “aşk”ı ön plana çıkarmak için…→
turksploitation filmler kultalt.com 0
Film Listesi

Turksploitation – Türk İstismar Filmleri Listesi
13 Film

Turksploitation (Turkish Exploitation) filmler diğer birçokları ile birlikte geniş bir çerçeveden bakılarak Fantastik Türk Sineması olarak isimlendiri…→

The-Thin-Bule-Line-kultalt.com

Bağımsız Film, Bağımsız Sinema Nedir?

Bağımsız film, genel olarak sinema sektöründe önemli pay sahibi olmayan stüdyo, yapımcı ve dağıtımcılardan çıkan filmlere denir. Sinema istisnai durumlar haricinde bir eserin diğer disiplinlere göre çok daha büyük bütçelerle ortaya çıkmasının olağan görüldüğü bir disiplindir. Parayla doğrudan ilişkisinin önemi sebebiyle sinema en az sanat olduğu kadar bir sektördür de.

Bağımsız Sinemanın Tetiklenme Noktası

Bağımsız sinema bazen tercihen bazen ise zorunluluk sebebiyle sektör olan sinemaya karşı verilen mücadele ve var olma çabasıdır. Filmin yaratıcısının (yapımcı, senarist, yönetmen, auteur veya bir başkası) filminin idealindeki haliyle hayata geçmesi için iki ana gereksinimi vardır. İlki para ikincisi ise parayı istediği gibi kullanabilme inisiyatifi. Bu ikisi genelde birçoklarına bir arada sunulmaz. Filminin idealine uygun gerçekleşmesini isteyen yaratıcı inisiyatifini kullanabileceği paraya ulaşmalıdır. Burada bir kaç seçenek ve kombinasyonları devreye girer: Maliyetleri düşürmek düşük bütçeye uygun fon bulması veya kendinin projeyi fonlaması, maliyeti sıfıra yaklaştırmak bütçesiz film çekmek, aynı ideallerde filmi fonlayabilecek birisini bulmak/ikna etmek.

Bağımsız Sinemanın Kısa Tarihsel Gelişimi

Bağımsız Sinema olarak nitelendirilen ilk sinema Hollywood’tur. İronik görünen bu durum Bağımsız Sinema’nın değişmez gerçeklerinden birisidir. Ana akıma karşı var olma becerisi gösterenlerin çoğu, zaman içerisinde ana akım haline gelirler. Böylece ileride ana akıma dönüşecek yeni bağımsızların çıkması için hem gerekli alanı açmış hem de yeni direnç noktasını oluşturmuş olurlar.

Hollywood: İlk Bağımsız Sinema

hollywood sign kultalt.com

“Edison Tekeli” olarak adlandırılan Motion Picture Patents Company, sinema ile ilgili bir çok lisansa ve yetkinliğe sahip bir kuruluştu. Bu kartel içerisinde Edison, Biograph, Vitagraph, Essanay, Selig, Lubin, Kalem, American Star, American Pathé, George Kleine, Eastman Kodak firmaları bulunuyordu. Bu firmalar yapımcı, dağıtımcı film üreticisiydi.  Sinema ile ilgili demirbaş ve sarf tüm malzamelerden stüdyolara lisanslara kadar neredeyse her şey Motion Picture Patents Company karteli altında toplanıyordu.

Edison-kultalt.com

Amerikan Mahkemeleri tarafından Motion Picture Patents Company’e ait olan tüm lisanslar 1912 ve 1915 yıllarında yapılan iki dava ile iptal edildi. Patent iptallerinin ardından yasal sorumluluklardan Kaliforniya’ya kaçan küçük firmalar burada stüdyo ve klasik Hollywood sinemasının ilk adımlarını atacaklardı. Bu firmalar bağımsız sinemacı olarak adlandırılan ilk topluluktu.

Stüdyo Sistemi

Yeni yapım ve dağıtım sistemlerinin geliştirilmesiyle Motion Picture Patents Company tekelinde bulununan sistem yeni kurulan firmaların inisiyatifine geçmeye başladı. Edison Tekelinde kurtulup bağımsızlığını ilan eden bir çok firma oldu, 1930’lara gelindiğinde ortada bir çok yeni firma vardı. 20th Century Fox, Metro-Goldwyn-Mayer, Paramount Pictures, RKO Pictures, Warner Bros., Columbia Pictures, United Artists, Universal Studios., Grand National, Republic Pictures, Monogram Pictures, Producers Releasing Corporation.

Bağımsızlar ile başlayan Holywood kısa zamanda tekelden oligopolistik bir yapıya dönüştü. Artık pazara bir yerine birden çok hükmeden vardı. Bu durum zaman içerisinde bir çok yeni bağımsız sinemacının münferit ve birlikte hareketleri ile değiştirilmeye çalışacaktı.

Birlikte hareketin sonucu olarak 2 büyük yapı ortaya çıktı.

1919 yılında Mary Pickford, Charles Chaplin, Douglas Fairbanks, ve D. W. Griffith gibi katılımcılar ile “United Artists” kuruldu.

1941 yılında United Artists içerisinde Mary Pickford, Charlie Chaplin, Walt Disney, Orson Welles, Samuel Goldwyn, David O. Selznick, Alexander Korda ve Walter Wanger gibi katılımcıları olan “Society of Independent Motion Picture Producers” inisiyatifi kuruldu.

United-Artists-kultalt.com

1948 yılında Society of Independent Motion Picture Producers’ın çalışmaları ile büyük stüdyoların oluşturdukları tekeller ve salon zincirlerine “Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi” tarafından alınan karar ile son verildi. Bu durum Holywood’ın Altın Çağı olarak adlandırılan dönemi sona ermiş oldu. Society of Independent Motion Picture Producers tüm hedeflerine ulaştığı için kendini sonlandırdı.

Bu tarihten sonra bağımsız sinema kendisine yaşanan sosyalojik ve teknolojik değişiklikler uygun yapım ve gösterim platfomlarını buldu.


Bağımsız Filmler Listesi

*Liste filmleri yapım yılları yeniden eskiye olacak şekilde sıralanmıştır.

 1. Tangerine (2015) – Sean Baker
 2. Tangerine-kultalt.com

  Noel arifesinde fahişe Sin-Dee kendisini aldatan pezevengi Chester’ı sorguya çekmek için tüm Tinseltown’u ayağa kaldıracaktır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 3. What We Do in the Shadows (2014) – Jemaine Clement, Taika Waititi
 4. What-We-Do-in-the-Shadows-kultalt.com

  Yeni Zelanda’da gizli bir cemiyet, “Kutsal Olmayanların Maskeli Balosu” düzenleyecektir. Bu balo öncesinde katılımcılardan Viago, Deacon ve Vladislav’a ulaşan bir belgesel ekibi vampirlerin modern yaşamın içerisindeki sıkıntılarını aktarır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 5. Dogville (2003) – Lars von Trier
 6. Dogville-kultalt.com

  Bir çeteden kaçmakta olan Grace Margaret Mulligan Colorado’da bir kasabaya sığıır. Kasabalılar önce onu kabul etmeselerde işlerinde çalıştırmaya ve benimsemeye başlarlar. Margaret’ı arayan bir ekip kasaba’ya gelince halkın tavrı keskin şekilde değişecektir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 7. The Room (2003) – Tommy Wiseau
 8. The Room kultalt.com 1

  Johnny nişanlısı Lisa ile aynı evde yaşamaktadır. İş hayatı çalkantılı olsa da etrafında bir çok sevdiği insan ve dostu vardır. Ve hepsinden önemlisi biricik Lisa her zaman yanındadır. Lisa evliliklerine kısa bir süre kala Johnny’den sıkılır ve ilginç şekilde nişanlısını en yakın arkadaşı ile aldatmaya karar verir.

  The Room teknik ve öykü açısından olmaması gereken her şeyin tek tek gerçekleştiği, izleyicisini sinir veya gülme krizi arasında oynak bir noktada konumlandıran absürt kült.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 9. Donnie Darko (2001) – Richard Kelly
 10. Donnie Darko kultalt.com 2

  Donnie Darko; ailesi, okul arkadaşları, öğretmenleri ve diğer herkes ile anlaşmazlık içerisinde olan bir lise öğrencisidir. Onu tek anlayan kendisi ile çıkma teklifini kabul eden kız arkadaşı Gretchen’dir. Donnie’nin aynı zamanda kendisine ara sıra görünen ve dünyanın sonunun geldiğini sürekli olarak tekrarlayan Frank isimli dev bir tavşan arkadaşı da vardır.

  Richard Kelly'nin ilk uzun metraj filmi olmasının yanında en iyi filmi. Bir gencin yaşayabileceği bir çok sıkıntıya toplum eleştirisi ile birlikte fantastik şekilde getirilmiş bir yorum.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 11. Memento (2000) – Christopher Nolan
 12. Memento kultalt.com

  Leonard eşinin öldürüldüğü saldırı sırasında başına aldığı darbe sebebiyle kısa zamanlı hafıza kaybı atakları yaşamaktadır. Leonard yarım hafızasıyla eşinin katillerini bulmak için çabalayacaktır.

  Sinema tarihinin en karmaşık fakat buna rağmen en iyi yapılandırılmış kurgusuyla birlikte bir Christopher Nolan kült başyapıtı.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 13. Ghost Dog: The Way of the Samurai (1999) – Jim Jarmusch
 14. Ghost Dog kultalt e1494020607543

  Siyahi bir Amerikan olan Ghost Dog mafyalara hizmet veren kiralık bir katildir. Kendisine rehber edindiği samuray öğretilerini içeren Hagakure kitabı Ghost Dog’a mafya ile ters düşmesine sebep olacak prensipler kazandırmıştır.

  Çelişkilerin harmanlanıp anlatım yöntemine dönüştüğü, Tsunetomo Yamamoto’nun Hagakure'sinin öykünün ana yapısını oluşturduğu, Jim Jarmusch'un en iyi filmlerinden biri.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 15. Being John Malkovich (1999) – Spike Jonze
 16. Being John Malkovich 2 kultalt.com

  Ekonomik bir çıkmazın içerisinde olan kuklacı Craig yeni girdiği sevimsiz işinin ofis katında, film yıldızı olan John Malkovich’in kafasına açılan bir portal keşfeder. Bu keşif herkes için açık bir yıkıma dönüşecektir.

  "Sıradan" insanların "özel" John Malkovich'in beynine açıldığını farkettikleri bir portalden geçerek yaşadıkları değişimin özgün öyküsü.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 17. The Blair Witch Project (1999) – Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
 18. The-Blair-Witch-Project-kultalt.com

  Üç film öğrencisi, yerel Blair Witch efsanesi hakkında bir belgesel çekmek için bir Maryland ormanına seyahat ettikten sonra kaybolur ve sadece çekimlerini geride bırakır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 19. Pi (1998) – Darren Aronofsky
 20. Pi kultalt.com 1

  Maximillian Cohen evrenin ve varoluşun sırrını matematik ile arayan bir yeni yetme bir dahidir. Evrenin sırrı için bulacağı çözüm büyük soruları cevaplandırabileceği gibi hayatı ve belki ekonomiyi manipüle edebilmek için de bir araç haline gelecektir.

  Darren Aronofsky'nin ilk film ile sinemaya yapılabilecek en iyi girişlerden birini sergilediği, matematik, sistem ve hayat üzerine çok fazla şey içeren atmosfer filmi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 21. Happiness (1998) – Todd Solondz
 22. Happiness-kutlalt.com

  Allen ile etrafında toplanan arkadaş ve akraba çevresinin mutlu olma amacı içerisinde rahatsız ediciliğin sınırlarında giderek çıkmaza sürüklenen çırpınışları.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 23. Gummo (1997) – Harmony Korine
 24. Gummo kultalt.com 1

  Xenia, Ohio’dan geçen kasırga tüm kasaba halkının dibe vurmasına sebep olmuştur. Sürüyle kedi öldüren, kızlarla birlikte olmak için sıraya giren, birbirlerini hırpalayan, uçucu maddeler ile kendilerinden geçen çocukları gösteren Gummo, rahatsızlığı normale dönüştürüyor.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 25. Clerks (1994) – Kevin Smith
 26. Clerks kultalt.com

  Dante ve Randal iki kasiyerdir. Dante ufak bir marketi, Randal ise hemen yanında olan video kaset dükkanını idare etmeye çalışmaktadır. Dante; işi, kız arkadaşı ve diğer problemleri ile ilgili çözümlere filme konu olacak tek günlük zaman diliminde ulaşacaktır.

  Çalışma hayatına yaklaşımımıza referans olması gereken Kevin Smith kültü, sistemle küçük hesaplaşmaların en basit ve etkileyici yol göstericisi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 27. Natural Born Killers (1994) – Oliver Stone
 28. Natural-Born-Killers-kultalt.com

  Mickey ve Mallory yolculuklarına ve hayatlarına doğumlarından itibaren kendileri ile birlikte olan öldürme iç güdüsünün dışavurumu ile devam ederler. Arkalarında bir yığın ölü ve medyaya bolca malzeme bırakarak yol alırlar.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 29. Pulp Fiction (1994) – Quentin Tarantino
 30. Pulp-Fiction-kultalt.com

  Şeytanla yapılan anlaşma, hayatlarına hareket katmaya çalışan aşık bir çift, öldürmesi gereken adamların peşinden savrulan tetikçiler.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 31. Do the Right Thing (1989) – Spike Lee
 32. Do-the-Right-Thing-kultalt.com

  Brooklyn’in Bedford-Stuyvesant, siyahilerin çoğunlukta olduğu mahallede yılın en sıcak gününde, nefret ve bağnazlığın alevlenip şiddete dönüşmesi öncesinde herşey oldukça olağandır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 33. The Thin Blue Line (1988) – Errol Morris
 34. The-Thin-Blue-Line-kultalt.com

  Rutin ehliyet kontrolü sebebiyle çevirmeye takılan Randall Adams ve David Harris bir polis memurunun öldürülmesine sebep olacaklardır. Belgesel iki şüphelinin ve olay ile ilişkili diğer kişilerin röportajları ile konuyu irdelemektedir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 35. Bad Taste (1987) – Peter Jackson
 36. Bad Taste kultalt.com e1494021307767

  Derek arkadaşları ile birlikte küçük bir kasabada yaşayan insanların ortadan kaybolmalarının sebebini araştırmaktadır. Kısa zaman içerisinde kasabanın insan formuna yakın uzaylılar tarafından istila edidiğini ve insanların ise sadece uzaylıların yemeklerine dönüştüğünü fark ederler.

  Bu filmin büyüklüğünü anlatmak için Lord Of The Rings’ten bahsetmeye gerek yok. Bad Taste; Peter Jackson’ın azmedip becerdiği, yazdığı, oynadığı, yönettiği, finanse ettiği şaheserdir. Yapımı 4 yıl süren film sadece hafta sonları çekilmiş, filmde Peter Jackson ve yakın arkadaşları rol almıştır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 37. Henry: Portrait of a Serial Killer (1986) – John McNaughton
 38. Henry-Portrait-of-a-Serial-Killer-kultalt.com

  Hapisaneden çıkan Henry, birkaç yıl önce tanıştığı arkadaşı Otis ile birlikte, Chicago’da yaşamaktadır. Başlarda Henry’nin cinayet dürtüsünden haberdar olmayan Otis, gerçekle defalarca yüzleşmek zorunda kalacaktır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 39. This Is Spinal Tap (1984) – Rob Reiner
 40. This Is Spinal Tap kultalt.com

  Grup isminin bulunmasından, sonu gelmeyen mübalağlara, grup elemanlarının ölüm hikayelerinden, ekipman saplantılarına, yaşanan menajer krizlerinden tüm headbanger ahmaklıklarına kadar hepsi için This is Spinal Tap.

  Rock, metal, punk ve benzer alt türlerde yer alan grupların geçmişlerine biraz hakim olanların kesinlikle sayısız gönderme bulabileceği bir mockumentary.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 41. Stranger Than Paradise (1984) – Jim Jarmusch
 42. Stranger-Than-Paradise-kultalt.com

  New York’lu Willie, Macaristan’dan gelen kuzeni Eva’yı isteksizce evinde ağırlamak zorunda kalır. Bu ikliye Willie’nin arkadaşı Eddie, yığınla para ve bir çok yanlış anlaşılma dahil olucak ve tüm karakterler iletişim bozukluğu içerisine girecektir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 43. Eraserhead (1977) – David Lynch
 44. Eraserhead kultalt.com 1

  Henry Spencer; endüstriyel çöplüğün, kız arkadaşının, dar ve izbe sayılabilecek evlerin arasında sıkışıp kalmıştır. Bunlara ilave olarak yaratık olarak nitelendirilebilecek çocuğu her şeyi daha da kötüleştirecektir.

  David Lynch'in daha ilk filminden izleyicisine kendisi ile ilgili birçok öngörüde bulunabilme imkanı sağlayan Eraserhead diğer filmleri gibi bir çok belirsizlik ve soru işareti ile birlikte geliyor.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 45. The Texas Chain Saw Massacre (1974) – Tobe Hooper
 46. texas chainsaw massacre

  Beş arkadaş büyükbabalarının mezarını ziyaret için çıktıkları yolda psikopat yamyam bir ailenin ev sahipliği yaptığı malikhaneye tek tek esir düşerler. Sonrası ise dehşet ortamından kaçmak için verilecek mücadeledir.

  Exploitation, teen slasher alt türlerinin en yetenekli tetikleyicisi, korku türünü günümüze eviren film. Gore gibi görülmesine rağmen neredeyse çok az gore öğe barındırması ayrıca Leather Face karakterinin karmaşık yapısı filmin diğer öne çıkan noktaları.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 47. Pink Flamingos (1972) – John Waters
 48. Pink Flamingos kultalt.com 3

  Divine “yaşayan en pislik insan” ünvanına sahiptir. Bu ünvana ortak olmaya çalışan ve bunun için çocuklara uyuşturucu satıcılığından, tecavüzleri sonucunda doğan çocukların satılmasına kadar bir çok pis işe bulaşan Connie ve Raymond çifti Divine’ı daha da kötü olması için tetikleyecektir.

  John Waters'ın galeyana getirecek şekilde biçimlendirilmiş, karakterleri, öyküsü ve çekim şekliyle izleyicinin baş belası olan filmi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 49. THX 1138 (1971) – George Lucas
 50. THX--kultalt.com

  Yirmi beşinci yüzyılda, insanların isimler yerine atamalara sahip oldukları bir zaman, bir erkek, THX 1138 ve bir kadın, LUH 3417, katı kontrol edilen toplumlarına karşı isyan ediyor.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

Liste Önerileri

Seventh-Seal-kultalt.com
Film Listesi

Din, İnanç ve Kült Üzerine Filmler Listesi
32 Film

Dini filmler listesinde; din, inanç, ve kültler ile ilişkili filmlere yer verilmiştir. Liste filmleri islam ve ilahi dinler ile peygamber, ateizm, dei…→
Sexploitation kultalt.com
Film Listesi

Sexploitation – Seks İstismar Filmleri Listesi
22 Film

Sexploitationlar; +18 yaşı hedefleyen, çıplaklık, erotizm ve seks üzerine kurulu genellikle erotik bazen ise pornografik kült haline gelmiş filmlerdir…→
Mind Game 6 kultalt.com
Film Listesi

Absürt Filmler Listesi
18 Film

Olağan bir film anlayışının dışında absürt (absurd) filmlerde; görsel, öykü, sinematografik ve türe bağlı yapılar çok kısa sürelerde belirgin şekilde…→
Touch of Evil kultalt.com
Film Listesi

Kara Filmler (Film Noir) Listesi
26 Film

Kara (Noir) film kavramını en iyi şekilde açıklayabilmek için bir çok tür içerisinden Türk ve yabancı; klasik, neo ve future noir alt yaklaşımlarına a…→
Yasaklı Filmler Listesi
Film Listesi

Yasaklı Filmler Listesi
30 Film

Erotik, korku, politik öğeleri veya rahatsız edici içerikleri sebebiyle Türkiye’de ve dünyada bir çok ülkede gösterimi yasaklanan Türk ve yabancı kült…→
The Deer Hunter kultalt.com 2 e1527686563906
Film Listesi

Savaş Filmleri Listesi
17 Film

KültAlt Savaş Filmleri Listesi, insanın en yıkıcı ürünü olan savaş ile sınanmasını ön plana çıkartmaya çalışıyor. Her filmde görsel bir şölenden ziyad…→
if.... kultalt.com
Film Listesi

Kült Filmler Listesi
102 Film

Kült filmler (cult film) listesi; en iyi, klasik, yeni, kara, B, absürt, yönetmen sineması vb. kavramlardan bağımsız, kült film olmaları izleyicine ba…→
Gore-Filmler-Listesi-kultalt.com
Film Listesi

Gore Filmler Listesi
21 Film

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edic…→
Sick-kultalt.com
Film Listesi

Rahatsız Edici Filmler Listesi
29 Film

Seks, işkence, iğrendirme, psikopat karakterler ve daha fazlası. “En rahatsız edici” veya “aşırı filmler” tanımlaması literatürde extreme (aşırı) sine…→
turksploitation filmler kultalt.com 0
Film Listesi

Turksploitation – Türk İstismar Filmleri Listesi
13 Film

Turksploitation (Turkish Exploitation) filmler diğer birçokları ile birlikte geniş bir çerçeveden bakılarak Fantastik Türk Sineması olarak isimlendiri…→
Filmstudie kultalt.com 1
Film Listesi

Kült ve Klasik Kısa Filmler Listesi
19 Film

Dünyaca ünlü yönetmenlerin ödüllü ve en iyi kısa filmlerinden, sinemanın değişimine büyük etkisi olmuş, kült ve klasik statüsünde bulunan kısa filmler…→
Executions 1 kultalt.com
Film Listesi

Mondo (Shockumentary) Filmler Listesi
14 Film

Mondo Film; izleyicilerin görsel deneyiminin sınırlarını yıkacak, zaten zorlayıcı olan istismar sinemasının en rahatsız edici hale geldiği alt türdür….→
M kultalt.com
Film Listesi

Klasik Filmler Listesi
36 Film

Klasik filmler listesi; en iyi olanları zaman içerisinde kült film haline gelecek, sinema tarihinin erken ve orta dönem önemli referansları ile oluştu…→
Eyes Wide Shut 4 kultalt.com
Film Listesi

Aşk Filmleri Listesi
23 Film

Dramatik yapının kurulmasında engeller en önemli faktördür. Aşk filmlerinde genellikle engeller izleyiciyi istismar eden “aşk”ı ön plana çıkarmak için…→
Pre Code Korku Filmleri Listesi
Film Listesi

Pre-Code Korku Filmleri Listesi
11 Film

Korku filmi türü için en önemli referans dönemlerinden biri olan Hollywood’un ilk altın çağı olarak nitelendirilebilecek Pre-Code döneminde, askıdaki…→
Inferno kultalt.com 1
Film Listesi

B Film Listesi
18 Film

KültAlt, B film listesi Hollywood’un Altın Dönemi’nden günümüze kadar ulaşan B filmleri; Z, exploitation, düşük bütçe ve diğer alt türleri de içerisin…→
Nazispolitation Filmleri Listesi kultalt.com
Film Listesi

Nazisploitation Filmleri Listesi
12 Film

İstismar sinemasının tarih dersi verme sorumluluğunu üstlenmiş(!) alt türü Nazisploitation filmleri, aslına bakılırsa; cinsellik, sadizm ve işkenceyi…→
Ichi The Killer 2002 Koroshiya Ichi – Takashi Miike kultalt.com e1494020857847
Film Listesi

Dövüş Sahneleri Listesi
15 Film

Yaygın dövüş sahnelerinin kazandırdığı görsel alışkanlıkları yıkan dövüş sahneleri.
kult türk filmleri listesi kultalt.com
Film Listesi

Kült Türk Filmleri Listesi
20 Film

Türk Sineması’nın en iyi filmleri içerisinde yer almaları ile birlikte, kült film olarak değerlendirilen veya değerlendirilmesi gereken filmlerin sıra…→
Liste İzlenim İnceleme Kısa Film Afiş

Hakkında Kullanım Koşulları Sitemap İletişim

Tüm hakları saklıdır. All rights reserved. 2016 - 2021 © kultalt.com

İstanbul