KültAlt

Hakkında

f-for-fake-

Hakkında

Yabancı,

2013 yılında Gezi Direnişinde ortaya çıkan multidisipliner blog fikri Gezi devam ederken, sahada hayata geçti. 2015 yılı itibariyle blog sadece sinemaya yer verecek şekilde tekrar geliştirilmeye başlandı. 2016 yılında “KültAlt” ismiyle, sinemanın kült ve alt kültürleri üzerine Türkçe içerik oluşturma amacıyla web sitesi olarak güncellendi. İstismar sinemasının ve artık alt kültür haline dönüşmüş klasik sinemanın içeriğe dahil edilmesiyle kapsamı genişletildi.

KültAlt;
Popüler içeriğe yer vermeden sinemanın sadece alt kültürleri için Türkçe içerik üretmeye devam eden tek web sitesidir.
İçerik kalitesi ve sürekli arama motoru optimizasyonu sebebiyle KültAlt için ana ziyaretçi kanalı arama motorlarıdır (%90+).
Kuruluş amacına uygun şekilde Türkiye’de en çok okunan kült, B, bağımsız, yasaklı, absürt, klasik, kara, istismar film listeleri KültAlt içeriğidir.
İçeriği veri niteliğinde tutulur, sürekli olarak güncellenir, optimize edilir ve kategorize edilip diğer içerikler ile ilişkilendirilir.
İçerik okuyuculara veri, enerji tasarrufu ve erişilebilirlik kriterleri gözetilerek ulaştırılır.

Çelişik.

KültAlt içeriklerinde bazı başlıklandırma ve etiketlendirmeler farklı dillerdedir. Bunun birkaç sebebi vardır:
Türkçe karşılık bulunamaması veya Türkçe karşılıkların yeterli olmaması
SEO gereksinimleri
Potansiyel ziyaretçilerin içeriğe ulaşabilmesi amacıyla bazı istisnalara yer verilir:
SEO gereksinimleri sebebiyle anlamsız anahtar kelimeler, kalıplar kullanılır. Örneğin, “en iyi”.
Sosyal medyada paylaşımlar yapılır.
Sesli okuma, yer imi, ziyaret geçmişi, yorumlama gibi fonksiyonlar geliştirilir fakat bunlar sadece üyelerin erişimine açıktır. Bunun birkaç sebebi vardır:
Server yükünü ve maliyetini düşürmek
Spam’i engellemek
Siteye ancak izlenip kapsam olarak uygun görülen filmler dahil edilir. Ancak:
Siteye dahil edilen bazı filmler kopyalarının günümüze ulaşamaması sebebiyle izlenememiştir. Buna rağmen bahse konu filmlere değerlendirildikleri kapsam içerisinde öncü ve/veya kritik nitelikte olmaları sebebiyle yer verilmiştir.
Site içeriği yazarı tarafından oluşturulur fakat:
Filmlerin kısa özetleri son dönemde yapay zeka araçları kullanılarak oluşturulmaya başlanmıştır. Bunun temel sebebi yapay zekanın bu kısa metinlerde filmin geneline ilişkin çok daha dengeli şekilde özet çıkarabilme -aslında web’de bulunan diğer özetlerden farklı bir özet türetebilme- yeteneğine sahip olmasıdır. Aynı zamanda karakter ve diğer isimleri yazarın aksime rahatlıkla özet içerisine yerleştirebilir. Yapay zeka kullanımı sadece filmlerin kısa özetleri ile sınırlıdır.

Yol Haritası

Kısa Dönem

 • Topluluk oluşumu: Topluluk haline gelmek kullanıcıların bireysel inisiyatiflerinde olsa dahi bu tip bir motivasyonun varlığının sorgulanması ve olumlu yanıtların alınması durumunda topluluğun oluşumu için harekete geçilmesi KültAlt’ın önceliği haline gelir.
  • Sosyal medya paylaşımlarının yapılması
  • Kullanıcı etkileşimin artırılması
  • Etkinlik için işbirliği aranması
 • Mobil öncelikli dinamik tasarım güncellemeleri
  • Tasarım güncellemeleri
  • SEO güncellemeleri
 • İstismar sineması içeriğinin genişletilmesi
 • Erişilebilirlik seviyesinin arttırılması

Uzun Dönem

 • Açık film arşivinin oluşturulması (barındırma kısmı üstlenilmeden)
 • İngilizce dil seçeneğinin eklenmesi (şimdilik öngörülen NLP yardımıyla)
 • Global ölçekte en geniş online istismar sineması açık kaynağı haline gelinmesi

Değişiklik Geçmişi


Devam Ediyor Tamamlandı

 

2024


Blog’un yayına alınması
 
2023
Sinema terimleri sözlüğünün yayına alınması
TTS fonksiyonunun eklenmesi (üyeler için) -askıya alındı-
Gelişmiş arama fonksiyonunun eklenmesi
KültAlt seçkisinin yayına alınması
Veri stüdyosunun yayına alınması
Ziyaret geçmişi fonksiyonunun eklenmesi (üyeler için)
İçerik kaydetme fonksiyonunun eklenmesi (üyeler için)
Yorum fonksiyonunun eklenmesi (üyeler için)
Üyelik fonksiyonunun eklenmesi
Sinema akımlarının içeriğe dahil edilmesi
Liste güncellemeleri

2022
Tasarım ve fonksiyon güncellemeleri 

2021
Aylık 20.000 tekil ziyaretçi eşiğinin aşılması 

2020
Aylık 10.000 tekil ziyaretçi eşiğinin aşılması 

2018
İstismar sinemasının geniş kapsamda dahil edilmesi
Klasik filmlerin dahil edilmesi 

2016
KültAlt olarak sitenin (eski blogun) yayına devam etmesi 

2013
Gezi Direnişi ve multidispliner blog fikrinin hayata geçişi 


Yazar


Selam, ben Bahadır. KültAlt’ın kurucusu, geliştiricisi ve yazarıyım. 15 yaşımdayken, korsan film satan Türker’in (umarım her şey senin için yolunda gitmiştir) zorla verdiği iki filmi (Rezervuar Köpekleri ve Otomatik Portakal) aynı gece izlememin ardından sinema ile yıkıcı bir tanışma yaşadım. Sonrasında uzunca bir süre öğrenmeye, anlamaya, üretmeye çalıştım. Geçen sürede genel olarak üretemeyişimin sancısı yaşandı.

Film üretme gereksinimimi sorgularken KültAlt fikren oluşmaya başlamıştı. Telkin gibi görünse de becerebilseydim üreteceklerim, daha önce birçok üretilmiş gibi kendi öncüllerinin kopyası/benzeri olacaktı. Üretmek benimle çok ilgiliydi ve her şey iyi gitse dahi çok sınırlı sonuçları olabilirdi. Bunun yanında sinema ile tanışma tecrübem çok daha kolay elde edilebilir ve yaygınlaştırılabilirdi. Örneklendirmeleri doğru bulmasam da: bir Otomatik Portakal daha çekilmesi üreticisi dışında başka birisi için kritik olmayabilir çünkü zaten Otomatik Portakal var fakat bir kişinin erken yaşlarda mevcut Otomatik Portakal’ı izlemesi benim yaşadığım tecrübeye benzer yıkıcı etkiler yaratabilir (ve ikincisi, ilkinin aksine çok daha kolay yaygınlaştırılabilir bir tecrübe). KültAlt’ın çıkış noktası bu muhasebeye dayandı, insanları yıkıcı filmler ile karşılaştırmak.

Zaman geçtikçe sinemaya bakış açım hayata bakış açımla birlikte değişti. Öncelerde en iyi, en doğru veya en ideal arayışı içerisindeyken sonra neredeyse her kavram ve değer için anlam kaybı yaşadım. Tüm kavramlar kısmen anlamsızlaştı ve kısmen tanımlamalar grileşti. Bu değişim beni her konuya yaklaşımımı dönüştürme gereksinimine soktu. Filmler kısa sürede birer fikir, teknik, motivasyon yumağı olmaktan çıkıp daha çok görüntü ve ses haline geldi. Artık istisnasız her filmi izlenebilirdi.

Sinemayla ilgisiz bir eğitim aldım ve yine sinemayla ilgisiz bir disiplinde çalışıyorum. Sinemayla finansal hiçbir bağ kurmamış olmam ve DIY (kendin yap) akımını benimsemem KültAlt’ın özgürlük alanını genişleten önemli faktörler oldu. Mevcut yaklaşımlarımın çalıştığını ölçümlüyorum, bu sebeple yeni değişikliklere kadar daha da derinleşmeleri olası.

Zamanınız için teşekkürler.