Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/galvinje/kultalt.com/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/frontend/paper/class-paper.php on line 526
KültAlt

Listeler

Yeni Film Listeleri

En Çok Okunan Film Listeleri

Tüm Listeleri

Korku Gerilim Filmleri Listesi

Film listesinde korku ve gerilim ögelerinin bir araya gelmesiyle sinema tarihinin erken dönemlerinden itibaren izleyicileri etkisi altına alan korku türüne ait, kült, klasik ve modern sinema örnekleri listelenmektedir.

3dk okuma | 21 Film

Animasyon Filmleri Listesi

Film listesi animasyon tarihinde olduğu kadar sinema tarihinde de önem arz eden kült halline gelmiş yetişkinlere hitap eden filmlerden oluşur. Bir yöntem olarak animasyon yöntemi ile ortaya çıkan bu filmler korku, gerilim, erotik, bilimkurgu vb. bir çok tür altında kategorize edilebilir.

1dk okuma | 30 Film

Kadın, Kadın Hakları, Feminizm İlişkili Filmler Listesi

Liste mahkumiyet, ekonomik zorluk, dini, ailevi, toplumsal, baskılarla mücadele eden, adalet ve bazen intikam arayışı içerisinde olan güçlü kadın karakterleri üzerine odaklanır. Bunun yanı sıra kadın hareketi içerisinde önemli rol oynayan filmlere yer verir.

6dk okuma | 21 Film

Absürt Komedi ve Mizah Filmleri Listesi

Sürrealizm, ironi, parodi ve karşıtlığı anlatım yöntemi olarak kullanan absürt komedi filmleri, komedi tanımını özellikle modern sinema döneminde değişliğe götürecek kadar etkili olmuşlardır. Absürt komedi filmleri listesinde bu filmlerin kült haline gelmiş en önemli örneklerine yer verilir.

2dk okuma | 14 Film

Adalet, Hukuk ve Mahkeme Filmleri Listesi

Liste filmleri haksızlıklar karşısında adalet ve intikam arayışında olan karakterlerin hikayelerini içerir. Öykü yapısı ile gerçek hayat tecrübesinin oldukça pararlelik gösterdiği bu tema altındaki filmler izleyicisi ile çok kısa sürelerde irtibatlanmayı başarır.

1dk okuma | 11 Film
Seventh-Seal-kultalt.com

Din, İnanç ve Kült Üzerine Filmler Listesi

Dini filmler listesinde; din, inanç, ve kültler ile ilişkili filmlere yer verilmiştir. Liste filmleri islam ve ilahi dinler ile peygamber, ateizm, deizm ve agnostizm perspektifinden de yaklaşımlar sunmaktadır.

3dk okuma | 33 Film

Splatter Filmler Listesi

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.

2dk okuma | 21 Film

Bağımsız Filmler Listesi

Bağımsız filmler (indie movies) listesi yönetmen ve yapımcılarının dönemin otorite ve sektörel gereksinimlerini büyük ölçüde göz ardı ederek, yenilikçi yöntem ve yaklaşımlarla çektikleri ana akımdan ayrılan, bağımsız sinema filmlerinden oluşur.

4dk okuma | 25 Film

Yasaklı Filmler Listesi

Erotik, korku, politik öğeleri veya rahatsız edici içerikleri sebebiyle Türkiye’de ve dünyada bir çok ülkede gösterimi yasaklanan Türk ve yabancı kült filmlerden oluşan liste.

3dk okuma | 29 Film

Sexploitation – Seks İstismar Filmleri Listesi

Seks istismar filmleri (Sexploitationlar) listesi +18 yaşı hedefleyen, çıplaklık ve cinsellik içeren; erotik ve pornografik olarak sınıflandırmaları sebebiyle çoğu yasaklı ve kült haline gelmiş filmlerden oluşur.

4dk okuma | 22 Film
Mondo-Filmler

Mondo (Shockumentary) Filmler Listesi

Mondo Film; izleyicilerin görsel deneyiminin sınırlarını yıkacak, zaten zorlayıcı olan istismar sinemasının en rahatsız edici hale geldiği alt türdür. Linç, idam, intihar, katledilen insan ve hayvanlar, kopan, ezilen uzuv ve kafalar Mondo’nun en önemli bileşenleridir.

2dk okuma | 14 Film
Sick-kultalt.com

Rahatsız Edici Filmler Listesi

Seks, işkence, iğrendirme, psikopat karakterler ve daha fazlası. “En rahatsız edici” veya “aşırı filmler” tanımlaması literatürde extreme (aşırı) sinemaya karşılık düşmektedir. Extreme sinema aşırılıklarını sürekli olarak arttıran bir şekilde her gün yeni sınırları yıksa da ilk çıkış noktası aslında oldukça “normal”dir.

3dk okuma | 29 Film
Filmstudie kultalt.com  1

Kült ve Klasik Kısa Filmler Listesi

Dünyaca ünlü yönetmenlerin ödüllü ve en iyi kısa filmlerinden, sinemanın değişimine büyük etkisi olmuş, kült ve klasik statüsünde bulunan kısa filmlere kadar uzanan geniş bir derleme. Liste özellikle bir çok farklı yönetmenin, farklı tür, alt tür, akım ve yöntem arasından verdiği eserleri bir araya getirerek sinemanın kısa film perspektifi ile…➝

1dk okuma | 18 Film
Kara-Filmler

Kara Filmler (Film Noir) Listesi

Kara film (Film noir) listesi tarihin global ölçekte en kaotik dönemi ardından karamsarlık, femme fatale, anti kahraman ve diğer karanlık temalar ile ortaya çıkan, zaman içinde en iyileri kült, klasik ve modern klasik haline gelmiş kara film seçkisinden oluşur.

5dk okuma | 26 Film
kult türk filmleri listesi kultalt.com

Kült Türk Filmleri Listesi

Türk Sineması’nın en iyi filmleri içerisinde yer almaları ile birlikte, kült film olarak değerlendirilen veya değerlendirilmesi gereken filmlerin sıralandığı Kült Türk Filmleri Listesi.

2dk okuma | 22 Film
Turk-Istismar-Filmleri

Turksploitation – Türk İstismar Filmleri Listesi

Turksploitation (Turkish Exploitation) filmler diğer birçokları ile birlikte geniş bir çerçeveden bakılarak Fantastik Türk Sineması olarak isimlendirilseler de bu durum Turksploitation filmleri istismar sinemasının önemli bir parçası olmaktan çıkartmamaktadır.

4dk okuma | 13 Film

Klasik Filmler Listesi

Klasik filmler listesi; en iyi olanları zaman içerisinde kült film haline gelecek, sinema tarihinin erken ve orta dönem önemli referansları ile oluşturulmuştur.

4dk okuma | 55 Film
Nazisploitation-Nazi-Istismar-Filmleri-Listesi

Nazisploitation – Nazi İstismar Filmleri Listesi

İstismar sinemasının tarih dersi verme sorumluluğunu üstlenmiş(!) alt türü Nazisploitation filmleri, aslına bakılırsa; cinsellik, sadizm ve işkenceyi göstermenin en çarpıcı yöntemini Nazi Almanyası’nın insanlık dışı işleyişini istismar etmekte buluyor.

1dk okuma | 12 Film
Pre Code Korku Filmleri Listesi

Pre-Code Korku Filmleri Listesi

Korku filmi türü için en önemli referans dönemlerinden biri olan Hollywood’un ilk altın çağı olarak nitelendirilebilecek Pre-Code döneminde, askıdaki sansür yasaları arasında çekilmiş her biri klasik olan Pre-Code Korku Filmleri.

2dk okuma | 11 Film
B-filmler

B Film Listesi

B Film (B movies) listesi, Hollywood’un altın çağında ekonomik zorluklar sebebiyle ortaya çıkmış, sonrasında tüm dünyada benzerleri çekilen içerisinde kült, bağımsız ve istismar sinemasının önemli örneklerini barındıran B film seçkisinden oluşur.

4dk okuma | 31 Film
The Deer Hunter kultalt.com 2 e1527686563906

Savaş Filmleri Listesi

KültAlt Savaş Filmleri Listesi, insanın en yıkıcı ürünü olan savaş ile sınanmasını ön plana çıkartmaya çalışıyor. Her filmde görsel bir şölenden ziyade karşınızda bulunan şey; bolca kan, ölüm, psikolojik travma, katliam ve otorite seviyesinde sapkınlık.

1dk okuma | 19 Film
Ask-Filmleri

Aşk Filmleri Listesi

Dramatik yapının kurulmasında engeller en önemli faktördür. Aşk filmlerinde genellikle engeller izleyiciyi istismar eden “aşk”ı ön plana çıkarmak için çok fazla sivrilmezler. KültAlt aşk filmleri listesi ise engelleri ön plana çıkaran filmleri bir araya getirmektedir.

1dk okuma | 23 Film
Ichi The Killer 2002 Koroshiya Ichi – Takashi Miike kultalt.com  e1494020857847

Dövüş Sahneleri Listesi

Yaygın dövüş sahnelerinin kazandırdığı görsel alışkanlıkları yıkan dövüş sahneleri.

1dk okuma | 15 Film
Absurt-Filmler

Absürt Filmler Listesi

Olağan bir film anlayışının dışında absürt (absurd) filmlerde; görsel, öykü, sinematografik ve türe bağlı yapılar çok kısa sürelerde belirgin şekilde yıkılarak izleyicisine benzersiz bir atmosfer deneyimi yaşatabilmektedir.

1dk okuma | 37 Film

Kült Filmler Listesi

Kült filmler (cult film) listesi; en iyi, klasik, yeni, kara, B, absürt, yönetmen sineması vb. kavramlardan bağımsız, kült film olmaları izleyicine bağlı yabancı ve Türk filmlerinden oluşur.

5dk okuma | 137 Film