Splatter Filmler Listesi

Splatter Filmler Listesi

Makale 2dk okuma Liste 21 Film

Güncelleme 2023 v4


İlişkili Listeler Mondo (Shockumentary) Filmler Listesi, Yasaklı Filmler Listesi

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.

Bahadır Mahmut

İnceleme

Gore ne demektir?

Oxford sözlüğüne göre; “Bir kişiyi veya başka bir hayvanı boynuz veya dişiyle yaralamak” anlamına gelmektedir.

Başta sinema, olmak üzere sanat disiplinlerinde gore kavramı; ayrılan uzuvları, kafaları, parçalanan, dağılan vücut parçalarını ve bunlarla birlikte gelen bolca kanı ifade etmektedir.

Sanat Disiplinlerinde Gore

Duvar üzerinde verilen eserlerde, dismember-uzuv ayırma veya decapitation-kafa ayırma konuları tasvirlerde yerini almıştır. Aynı şekilde edebiyat içerisinde de betimlemeler ile gore olarak değerlendirilebilecek betimlemeler yapılmıştır.

Sinemadaki kullanıma benzer olarak, şok edici şekilde gore kavramı kendisine en geniş anlamda gelişen tekniklerle birlikte resimde yer bulmaya başlamıştır. Caravagio’nun aşağıdaki eseri bunun en bilinen örnekleri arasında yer alır.

Judith-Beheading-Holofernes-kultalt.com

Heykelde özellikle geç dönemde malzeme çeşitliliğinin ve ulaşılabilirliğin artışı ile etkileyici gore eserler verilmektedir.

Cao-Hui-Gutsy-Flesh-Sculpture-kultalt.com

Gore kendisine en çok kabul gören şekilde ise müzikte yer bulmuştur. Bir alt tür olarak değerlendirilir. Goregrind. Bunun haricinde bir çok metal alt türünde de gore öğeler fazlaca bulunmaktadır. Gruplar gore öğeleri şarkı sözü, vokal, sound, klip, albüm kapakları, artwork, sahne şovları vb. birçok farklı koldan beslemektedir.

Sinemada Gore

Sinema/video, hareketi gösterebilme kabiliyeti ile diğer sanat disiplinlerine göre erken döneminde gore içerikleri en geniş hacimde barındırır hale gelmiştir. Hareketi aktarabilmesi bunun asıl sebebidir. Böylece izleyicide hem üst seviyede şok etkisi oluşmakta hem de oluşturulan tasvir gerçeğe yaklaşmakta/ayırt edilemez seviyeye ulaşmaktadır.

Özel efektlerin ve makyaj yöntemlerinin gelişmesi gore öğelerin nitelik ve nicelik olarak filmlerde daha baskın hale gelmesini sağlamıştır.

Değişen sosyolojik yapı, bağımsız sinema ve B filmlerin yükselişi, video kaset ve ardından gelen dijitalleşme ile film üretiminin, dağıtımının düşük maliyetlerle çözülür hale gelmesi gore içeriğin izleyiciye ulaşması kolaylaştırmışyır. Aynı zamanda çok düşük maliyetli eserler gore içerikleri ile yarattıkları şok etme duygusu sonucunda bilinirlik kazanmaya başlamışlardır. Bu şekilde yasaklı ve kült statüsüne ulaşan bir çok gore film bulunmaktadır.

Gore Filmlerin Konumlandırılması

Gore Filmler aslına bakılırsa sinema içerisinde tam olarak bir alt tür teşkil etmezler. Gore tanımı genel olarak film içerisinde yer alan sahneler özelinde kullanılır. Fakat bazı filmler gore sahnelerinin sayısı ve uzunluğu sebebiyle ortada bir tür olmasa dahi gore film olarak kategorize edilir. Gore kategorisinin yerleştirilebileceği en uygun ana kategori ise extreme (aşırı) sinemadır.

Tür seviyesinde değerlendirmek gerekirse bazı istismar sineması alt türleri içerdikleri gore sahnelerin fazla olması sebebiyle -gore uzantısı ile detaylandırılır. Gore, sahne özelinden çıkıp bir alt tür seviyesine eklemlendirilir. Splater-gore, slasher-gore gibi.

Bu kavramlar birbirleri ile benzer oldukları ve birlikte sıklıkla kullanıldıkları için biraz daha detaylandırmakta fayda var.

Splatter Film, Slasher Film, Gore Film

Gore öğelerin bir veya bir kaç sahneden çıkıp sekans veya sekanslara yayılması filmin gore film olarak anılmasına sebep olmaktadır. Eğer bahsettiğimiz film örneğin bir splatter veya slasher film ise film splatter-gore veya slasher-gore olarak anılabilir.

Bu iki yakın türün kapsamı aşağıdaki gibidir.

Slasher Film

Korku türünün alt türüdür. Karakteristik olarak kesici aletler ile sapkın bir katilin bir kişiyi veya bir grubu öldürmesi ile öykü lerler. En bilinen örneklerinden birisi Psycho 1960

Splatter Film

Korku türünün alt türüdür. Karakteristik olarak grafik şiddet içeriğine fazlaca barındırır. Öldürme şekllerinde kültlerle ilişkili motivasyonlar olabilir. Kamera hareketleri ve stili ile farklıdır. George A. Romeo filmleri ile örneklendirilebilir.

Gore Film

Korku veya başka herhangi bir türde gore filmler yapılabilir. Gore filmler, gore içerik göstermenin bir anlatım şekli olmaktan ayrılıp, anlatılan şeye yaklaştığı filmlerdir.

Slasher-gore ve splatter-gore gibi terminolojik eklemlenmeler bulunmasa da Cannibal, Slasher ile yakın ilişkili Giallo ve özellikle Mondo istismar sineması alt türleri gore öğeleri Slasher ve Splatter filmler kadar -bazen daha fazla- içerirler.

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.

Splatter Filmler Listesi

Sıralama (listeleme, gösterim, IMDb puanı)

 1. Gurotesuku (2009) – Kôji Shiraishi
 2. Bir doktor genç bir çifti kaçırır ve onları hayatta kalmak için umutlarını yavaşça söndüren bir eziyet oyununa zorlar.

  Bilgi | Fragman

 3. Guinea Pig: Devil’s Experiment (Guinea Pig: Ginî piggu – Akuma no jikken) (1985) – Satoru Ogura
 4. Bir kıza işkence yapan adamlar işkence olarak kızın gözüne odaklanmayı tercih ederler.

  Bilgi | Fragman

 5. Premutos – Der gefallene Engel (1997) – Olaf Ittenbach
 6. Premutos, ölüleri diriltme hediyesi olan ve dünyaya kaos yaymayı hedefleyen bir melektir. Matthias, Premutos’un onu dünyaya dönüşüne hazırlanmak için kullandığını ve işlerin daha da kötüye gideceğini fark edemez.

  Bilgi | Fragman

 7. August Underground (2001) – Fred Vogel
 8. İki seri katilin kameraya aldıkları cinayetleri üzerine kurgulamış filmleri.

  Bilgi | Fragman

 9. Men Behind the Sun (Hei tai yang 731) (1988) – Tun Fei Mou
 10. Japon birlikleri Çin ve Rus savaş esirlerini 731 ünitesine götürür. Burada esirler üzerinde korkunç işkenceler ve yeni biyolojik silahlar test edilecektir.

  Bilgi | Fragman

 11. Hobo with a Shotgun (2011) – Jason Eisener
 12. Yasadışı sokaklarda huzuru sağlamayı kendine misyon edinmiş evsiz bir adam, bir kasabaya uğrar; çarpık polisleri, pedofil Santas’ı ve diğer pislikleri havaya uçurur. Tüm şehir kaosa sürüklenir.

  Bilgi | Fragman

 13. Saw (2004) – James Wan
 14. Oraya nasıl ulaştıklarını hatırlamadan bir odada uyanan iki yabancı, kötü şöhretli bir seri katil tarafından öldürülen ölümcül bir oyunda piyon olduklarını keşfederler.

  Bilgi | Fragman

 15. Tokyo Gore Police (Tôkyô zankoku keisatsu) (2008) – Yoshihiro Nishimura
 16. Gelecekte Tokyo’da, özelleştirilmiş polis gücünde çalışan genç bir kadın, mühendis olarak bilinen mutant isyancılara karşı savaşırken bir yandan da babasının katilini takip etmektedir.

  Bilgi | Fragman

 17. Murder-Set-Pieces (2004) – Nick Palumbo
 18. Bir moda fotoğrafçısının psikolojik sıkıntılar içerisindeki çocukluğunun etkisi altında gerçekleştirdiği cinayetler silsilesi.

  Bilgi | Fragman

 19. The Burning Moon (1992) – Olaf Ittenbach
 20. Genç bir uyuşturucu bağımlısı, kız kardeşine uyku vakti iki korkunç hikaye anlatır. Hikayelerden biri travmaları olan bir seri katil, diğeri ise köyünü dehşete düşüren psikotik bir rahip hakkındadır.

  Bilgi | Fragman

 21. Basket Case (1982) – Frank Henenlotter
 22. Duane Bradley etrafındakiler tarafından daha sonra yaratık veya canavar olarak nitelendirilecek parçası ile birlikte intikam için bir dizi doktoru ziyaret etmektedir. İkili intikam için doktorları sırayla katlederken, kaldıkları oteldeki meraklı misafirler ise Duane’in yanından ayırmadığı kutunun içerisinde ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

  Bilgi | Fragman

 23. Chopping Mall (1986) – Jim Wynorski
 24. Alışveriş merkezinde çalışan gençler kendileri için güzel bir gece hazırlamışlardır. Bolca seks ve alkol alışveriş merkezinin kapanmasının ardından gece boyu kendilerini beklemektedir. Tek problemleri ise alışveriş merkezi tarafından yeni görevlendirilen güvenlik robotlarının beklenilenden çok daha fazla saldırgan olmalarıdır.

  Bilgi | Fragman

 25. Braindead (Dead Alive) (1992) – Peter Jackson
 26. Bir hayvanat bahçesi ziyareti sırasında Lionel Cosgrove’un annesini lanetli Sumatran maymununun saldırısına uğrar. Konu en başta çok önemsenmese de anne Vera’nın hastalığı gittikçe kötüleşir ve etraftakilere yayılmaya başlar. Lionel Cosgrove’un durumu kurtarmak için ilaçlardan çok daha fazlasına ihtiyacı vardır.

  Peter Jackson'ın tüm kabiliyetini sergilediği, sinemanın alt türlerine bıraktığı en büyük mirası. Gore filmlerin toplum yapısını en iyi eleştireni.

  Bilgi | Fragman

 27. Riki-Oh: The Story of Ricky (Lik wong) (1991) – Ngai Choi Lam
 28. Hapse atılan Riki-Oh Saiga, kısa süre içerisinde hapishanedeki çetelere ve onlara yaptıkları haksızlıklar için çanak tutan hapishane yönetimine haddini bildirecektir.

  Kısa zamanda kült statüsüne yükselmiş, kendine has atmosferi ve karakterleri ile görülebilecek en gore filmlerden bir tanesi.

  Bilgi | Fragman

 29. Cannibal Holocaust (1980) – Ruggero Deodato
 30. Gerçek yamyamların arayışı için Güney Africa ormanlarının derinliklerine giren ve artık kendilerinden haber alınamayan belgesel ekibinin kurtarmak üzere aynı bölgeye giden kurtarma ekibinin yerli yamyam kabileler ile yaşadıkları üzerine.

  Cannibal Holocaust, tüm zamanların en tartışmalı filmlerinden birisidir. İçerdiği şiddet, tecavüz, ölüm, işkence görüntülerinin yanı sıra bu görüntülerin snuff olup olmadığı uzunca süre tartışılmıştır. Film 60 ülkede yasaklanmıştır.

  Bilgi | Fragman

 31. Re-Animator (1985) – Stuart Gordon
 32. Kaçık öğrencimiz Herbert West yeni geldiği okulda daha ilk günden profesörü ile ölümden sonra beyin aktiviteleri konusunda tartışır. Tekinsiz hareketleriyle etrafındaki herkesin tepkisini kısa sürede çekmeyi başaran West’in bir bildiği vardır. West çalışmaları ile ulaştığı formül sayesinde ölüleri diriltebilmektedir.

  Neredeyse tüm Pre-Code Horror kuşağına selam çakan, ölümsüzlük arayışındaki, 80'lerin kült klasiği Re-Animator.

  Bilgi | Fragman

 33. Evil Dead (1981) – Sam Raimi
 34. Beş üniversite öğrencisi arkadaş biraz rahatlamak için ıssız arazide bulunan bir kabinet içerisinde zaman geçirmeye karar verirler. Ev içerisinde bulacakları bir kitap ile teyp onları korkunç sonlarına götürecek katliamı başlatacaktır.

  Etrafımızda bulunan her şeyin vakti geldiğinde yaşamımızı tehdit eder konuma gelebileceğini yönetmen Sam Raimi korku potasından geçirerek en çiğ haliyle Evil Dead içerisinde anlatmış. Arkasından yığınla filmi splatter kategorisine sürükleyen korku türündeki kült klasik.

  Bilgi | Fragman

 35. Return of The Aliens: The Deadly Spawn (1983) – Douglas McKeown
 36. The Deadly Spawn uzaydan düşen bir meteor ile Dünya’ya gelen yaratıkların ufak bir kasaba içerisinde kısa bir zamanda yayılması ve yarattığı kaosu anlatıyor.

  Düşük bütçesine rağmen The Deadly Spawn oldukça iyi kotarılmış, özellikle görsel efektleri ile ön plana çıkabilen bir B filmdir.

  Bilgi | Fragman

 37. Ichi The Killer (Koroshiya Ichi) (2001) – Takashi Miike
 38. Sadomazoşist yakuza kiralık katil Kakihara, kaybolan patronunu aramaktadır. Kakihara’nın yolu Ichi ile kesişir. Ichi ise Kaihara’yı aratmayacak psikopatlıkta, soğukkanlı ve aynı zamanda kişisel bölünme sıkıntıları içerisindeki bir başka katildir.

  Takashi Miike'nin rahatsızlık edicilikte sınırları zorlayan marifeti. Doğrudan işkence sahnelerine kadraj dışından değil birebir maruz kalacağınız bir film. Bölünen, parçalanan vüdutlar, fışkıran kanlar, kopan uzuvların filme kattığı değer göz ardı edilemez.

  Bilgi | Fragman

 39. Day of the Dead (1985) – George A. Romero
 40. Zombiler tarafından çevrelenmiş pek de güvenli olmayan son kalelerinde hayatta kalma mücadelesi veren bir grup asker ile onların hükmü altına girmeyi reddeden araştırmacıların istismar üzerine kurulu öyküsü.

  Zombi insan ilişkisini, zombilere olan farklı yaklaşımı ile düşündürücü noktalarda konumlandıran Romero kültü.

  Bilgi | Fragman

 41. Tetsuo, the Iron Man (1989) – Shin’ya Tsukamoto
 42. Metal Fetişisti olarak adlandırılan bir adam, sevgilisine gitmeye çalışan başka bir adam tarafından öldürülür. Metal Fetişisti’nin laneti; adam üzerinde kısa sürede onu dengesiz şekilde çalışan metal, motor, robot, insan hibridine evirerek ortaya çıkacaktır.

  Bir metal insan hibritinin, her ikisinin de sınırlarını yıkan öyküsü. Tetsuo, the Iron Man neredeyse makineleşmiş Japon toplumunun karanlık yansıması.

  Bilgi | Fragman
Paylaş