Gore Filmler Listesi

KültAlt / Listeler

Gore Filmler Listesi

21 Liste Filmi

İnceleme Liste Filmleri

Bahadır
Mahmut
Gore-Filmler-Listesi-kultalt.com

KültAlt / Listeler

Gore Filmler Listesi

21 Liste Filmi

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.

İnceleme Liste Filmleri

Bahadır
Mahmut
Güncelleme 06/12/2020
İlişkili Listeler Mondo (Shockumentary) Filmler Listesi, Yasaklı Filmler Listesi
Güncelleme 06/12/2020
İlişkili Listeler Mondo (Shockumentary) Filmler Listesi, Yasaklı Filmler Listesi

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.

İnceleme

Gore ne demektir?

Oxford sözlüğüne göre; “Bir kişiyi veya başka bir hayvanı boynuz veya dişiyle yaralamak” anlamına gelmektedir.

Başta sinema, olmak üzere sanat disiplinlerinde gore kavramı; ayrılan uzuvları, kafaları, parçalanan, dağılan vücut parçalarını ve bunlarla birlikte gelen bolca kanı ifade etmektedir.

Sanat Disiplinlerinde Gore

Duvar üzerinde verilen eserlerde, dismember-uzuv ayırma veya decapitation-kafa ayırma konuları tasvirlerde yerini almıştır. Aynı şekilde edebiyat içerisinde de betimlemeler ile gore olarak değerlendirilebilecek betimlemeler yapılmıştır.

Sinemadaki kullanıma benzer olarak, şok edici şekilde gore kavramı kendisine en geniş anlamda gelişen tekniklerle birlikte resimde yer bulmaya başlamıştır. Caravagio’nun aşağıdaki eseri bunun en bilinen örnekleri arasında yer alır.

Judith-Beheading-Holofernes-kultalt.com

Heykelde özellikle geç dönemde malzeme çeşitliliğinin ve ulaşılabilirliğin artışı ile etkileyici gore eserler verilmektedir.

Cao-Hui-Gutsy-Flesh-Sculpture-kultalt.com

Gore kendisine en çok kabul gören şekilde ise müzikte yer bulmuştur. Bir alt tür olarak değerlendirilir. Goregrind. Bunun haricinde bir çok metal alt türünde de gore öğeler fazlaca bulunmaktadır. Gruplar gore öğeleri şarkı sözü, vokal, sound, klip, albüm kapakları, artwork, sahne şovları vb. birçok farklı koldan beslemektedir.

Symphonies-of-Sickness-Carcass-kultalt.com

Sinemada Gore

Sinema/video, hareketi gösterebilme kabiliyeti ile diğer sanat disiplinlerine göre erken döneminde gore içerikleri en geniş hacimde barındırır hale gelmiştir. Hareketi aktarabilmesi bunun asıl sebebidir. Böylece izleyicide hem üst seviyede şok etkisi oluşmakta hem de oluşturulan tasvir gerçeğe yaklaşmakta/ayırt edilemez seviyeye ulaşmaktadır.

Özel efektlerin ve makyaj yöntemlerinin gelişmesi gore öğelerin nitelik ve nicelik olarak filmlerde daha baskın hale gelmesini sağlamıştır.

Değişen sosyolojik yapı, bağımsız sinema ve B filmlerin yükselişi, video kaset ve ardından gelen dijitalleşme ile film üretiminin, dağıtımının düşük maliyetlerle çözülür hale gelmesi gore içeriğin izleyiciye ulaşması kolaylaştırmışyır. Aynı zamanda çok düşük maliyetli eserler gore içerikleri ile yarattıkları şok etme duygusu sonucunda bilinirlik kazanmaya başlamışlardır. Bu şekilde yasaklı ve kült statüsüne ulaşan bir çok gore film bulunmaktadır.

Gore Filmlerin Konumlandırılması

Gore Filmler aslına bakılırsa sinema içerisinde tam olarak bir alt tür teşkil etmezler. Gore tanımı genel olarak film içerisinde yer alan sahneler özelinde kullanılır. Fakat bazı filmler gore sahnelerinin sayısı ve uzunluğu sebebiyle ortada bir tür olmasa dahi gore film olarak kategorize edilir. Gore kategorisinin yerleştirilebileceği en uygun ana kategori ise extreme (aşırı) sinemadır.

Riki-oh-Riki-kultalt.com

Tür seviyesinde değerlendirmek gerekirse bazı istismar sineması alt türleri içerdikleri gore sahnelerin fazla olması sebebiyle -gore uzantısı ile detaylandırılır. Gore, sahne özelinden çıkıp bir alt tür seviyesine eklemlendirilir. Splater-gore, slasher-gore gibi.

Bu kavramlar birbirleri ile benzer oldukları ve birlikte sıklıkla kullanıldıkları için biraz daha detaylandırmakta fayda var.

Splatter Film, Slasher Film, Gore Film

Gore öğelerin bir veya bir kaç sahneden çıkıp sekans veya sekanslara yayılması filmin gore film olarak anılmasına sebep olmaktadır. Eğer bahsettiğimiz film örneğin bir splatter veya slasher film ise film splatter-gore veya slasher-gore olarak anılabilir.

Bu iki yakın türün kapsamı aşağıdaki gibidir.

Slasher Film

Korku türünün alt türüdür. Karakteristik olarak kesici aletler ile sapkın bir katilin bir kişiyi veya bir grubu öldürmesi ile öykü lerler. En bilinen örneklerinden birisi Psycho 1960

Splatter Film

Korku türünün alt türüdür. Karakteristik olarak grafik şiddet içeriğine fazlaca barındırır. Öldürme şekllerinde kültlerle ilişkili motivasyonlar olabilir. Kamera hareketleri ve stili ile farklıdır. George A. Romeo filmleri ile örneklendirilebilir.

Gore Film

Korku veya başka herhangi bir türde gore filmler yapılabilir. Gore filmler, gore içerik göstermenin bir anlatım şekli olmaktan ayrılıp, anlatılan şeye yaklaştığı filmlerdir.

Slasher-gore ve splatter-gore gibi terminolojik eklemlenmeler bulunmasa da Cannibal, Slasher ile yakın ilişkili Giallo ve özellikle Mondo istismar sineması alt türleri gore öğeleri Slasher ve Splatter filmler kadar -bazen daha fazla- içerirler.

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.


Gore Filmler Listesi

*Liste filmleri yapım yılları yeniden eskiye olacak şekilde sıralanmıştır.

 1. Hobo with a Shotgun (2011) – Jason Eisener
 2. Hobo-with-a-Shotgun-kultalt.com

  Yasadışı sokaklarda huzuru sağlamayı kendine misyon edinmiş evsiz bir adam, bir kasabaya uğrar; çarpık polisleri, pedofil Santas’ı ve diğer pislikleri havaya uçurur. Tüm şehir kaosa sürüklenir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 3. Gurotesuku (2009) – Kôji Shiraishi
 4. Gurotesuku-kultalt.com

  Bir doktor genç bir çifti kaçırır ve onları hayatta kalmak için umutlarını yavaşça söndüren bir eziyet oyununa zorlar.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 5. Tokyo Gore Police (Tôkyô zankoku keisatsu) (2008) – Yoshihiro Nishimura
 6. Tokyo-Gore-Police-kultalt.com

  Gelecekte Tokyo’da, özelleştirilmiş polis gücünde çalışan genç bir kadın, mühendis olarak bilinen mutant isyancılara karşı savaşırken bir yandan da babasının katilini takip etmektedir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 7. Murder-Set-Pieces (2004) – Nick Palumbo
 8. Murder-Set-Pieces-kultalt.com

  Bir moda fotoğrafçısının psikolojik sıkıntılar içerisindeki çocukluğunun etkisi altında gerçekleştirdiği cinayetler silsilesi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 9. Saw (2004) – James Wan
 10. Saw-kultalt.com

  Oraya nasıl ulaştıklarını hatırlamadan bir odada uyanan iki yabancı, kötü şöhretli bir seri katil tarafından öldürülen ölümcül bir oyunda piyon olduklarını keşfederler.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 11. Ichi The Killer (Koroshiya Ichi) (2001) – Takashi Miike
 12. Ichi The Killer kultalt.com 1 e1494008832659

  Sadomazoşist yakuza kiralık katil Kakihara, kaybolan patronunu aramaktadır. Kakihara’nın yolu Ichi ile kesişir. Ichi ise Kaihara’yı aratmayacak psikopatlıkta, soğukkanlı ve aynı zamanda kişisel bölünme sıkıntıları içerisindeki bir başka katildir.

  Takashi Miike'nin rahatsızlık edicilikte sınırları zorlayan marifeti. Doğrudan işkence sahnelerine kadraj dışından değil birebir maruz kalacağınız bir film. Bölünen, parçalanan vüdutlar, fışkıran kanlar, kopan uzuvların filme kattığı değer göz ardı edilemez.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 13. August Underground (2001) – Fred Vogel
 14. August-Underground-kultalt.com

  İki seri katilin kameraya aldıkları cinayetleri üzerine kurgulamış filmleri.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 15. Premutos – Der gefallene Engel (1997) – Olaf Ittenbach
 16. Premutos-Der-gefallene-Engel-kultalt.com

  Premutos, ölüleri diriltme hediyesi olan ve dünyaya kaos yaymayı hedefleyen bir melektir. Matthias, Premutos’un onu dünyaya dönüşüne hazırlanmak için kullandığını ve işlerin daha da kötüye gideceğini fark edemez.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 17. Braindead (Dead Alive) (1992) – Peter Jackson
 18. Braindead Dead Alive 4 kultalt.com e1513507681976

  Bir hayvanat bahçesi ziyareti sırasında Lionel Cosgrove’un annesini lanetli Sumatran maymununun saldırısına uğrar. Konu en başta çok önemsenmese de anne Vera’nın hastalığı gittikçe kötüleşir ve etraftakilere yayılmaya başlar. Lionel Cosgrove’un durumu kurtarmak için ilaçlardan çok daha fazlasına ihtiyacı vardır.

  Peter Jackson'ın tüm kabiliyetini sergilediği, sinemanın alt türlerine bıraktığı en büyük mirası. Gore filmlerin toplum yapısını en iyi eleştireni.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 19. The Burning Moon (1992) – Olaf Ittenbach
 20. The-Burning-Moon-kultalt.com

  Genç bir uyuşturucu bağımlısı, kız kardeşine uyku vakti iki korkunç hikaye anlatır. Hikayelerden biri travmaları olan bir seri katil, diğeri ise köyünü dehşete düşüren psikotik bir rahip hakkındadır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 21. Riki-Oh: The Story of Ricky (Lik wong) (1991) – Ngai Choi Lam
 22. Riki Oh The Story of Ricky 3 kultalt.com e1513504399834

  Hapse atılan Riki-Oh Saiga, kısa süre içerisinde hapishanedeki çetelere ve onlara yaptıkları haksızlıklar için çanak tutan hapishane yönetimine haddini bildirecektir.

  Kısa zamanda kült statüsüne yükselmiş, kendine has atmosferi ve karakterleri ile görülebilecek en gore filmlerden bir tanesi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 23. Tetsuo, the Iron Man (1989) – Shin’ya Tsukamoto
 24. Tetsuo the Iron Man kultalt.com 1 e1494008113552

  Metal Fetişisti olarak adlandırılan bir adam, sevgilisine gitmeye çalışan başka bir adam tarafından öldürülür. Metal Fetişisti’nin laneti; adam üzerinde kısa sürede onu dengesiz şekilde çalışan metal, motor, robot, insan hibridine evirerek ortaya çıkacaktır.

  Bir metal insan hibritinin, her ikisinin de sınırlarını yıkan öyküsü. Tetsuo, the Iron Man neredeyse makineleşmiş Japon toplumunun karanlık yansıması.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 25. Men Behind the Sun (Hei tai yang 731) (1988) – Tun Fei Mou
 26. Men-Behind-the-Sun-kultalt.com

  Japon birlikleri Çin ve Rus savaş esirlerini 731 ünitesine götürür. Burada esirler üzerinde korkunç işkenceler ve yeni biyolojik silahlar test edilecektir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 27. Chopping Mall (1986) – Jim Wynorski
 28. Chopping Mall kultalt.com 1

  Alışveriş merkezinde çalışan gençler kendileri için güzel bir gece hazırlamışlardır. Bolca seks ve alkol alışveriş merkezinin kapanmasının ardından gece boyu kendilerini beklemektedir. Tek problemleri ise alışveriş merkezi tarafından yeni görevlendirilen güvenlik robotlarının beklenilenden çok daha fazla saldırgan olmalarıdır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 29. Day of the Dead (1985) – George A. Romero
 30. Day Of The Dead kultalt.com

  Zombiler tarafından çevrelenmiş pek de güvenli olmayan son kalelerinde hayatta kalma mücadelesi veren bir grup asker ile onların hükmü altına girmeyi reddeden araştırmacıların istismar üzerine kurulu öyküsü.

  Zombi insan ilişkisini, zombilere olan farklı yaklaşımı ile düşündürücü noktalarda konumlandıran Romero kültü.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 31. Guinea Pig: Devil’s Experiment (Guinea Pig: Ginî piggu – Akuma no jikken) (1985) – Satoru Ogura
 32. Guinea-Pig-Devils-Experiment-kultalt.com

  Bir kıza işkence yapan adamlar işkence olarak kızın gözüne odaklanmayı tercih ederler.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 33. Re-Animator (1985) – Stuart Gordon
 34. Re Animator kultalt.com e1494021395217

  Kaçık öğrencimiz Herbert West yeni geldiği okulda daha ilk günden profesörü ile ölümden sonra beyin aktiviteleri konusunda tartışır. Tekinsiz hareketleriyle etrafındaki herkesin tepkisini kısa sürede çekmeyi başaran West’in bir bildiği vardır. West çalışmaları ile ulaştığı formül sayesinde ölüleri diriltebilmektedir.

  Neredeyse tüm Pre-Code Horror kuşağına selam çakan, ölümsüzlük arayışındaki, 80'lerin kült klasiği Re-Animator.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 35. Return of The Aliens: The Deadly Spawn (1983) – Douglas McKeown
 36. The Deadly Spawn kultalt.com e1494008723795

  The Deadly Spawn uzaydan düşen bir meteor ile Dünya’ya gelen yaratıkların ufak bir kasaba içerisinde kısa bir zamanda yayılması ve yarattığı kaosu anlatıyor.

  Düşük bütçesine rağmen The Deadly Spawn oldukça iyi kotarılmış, özellikle görsel efektleri ile ön plana çıkabilen bir B filmdir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 37. Basket Case (1982) – Frank Henenlotter
 38. Basket Case kultalt.com 1

  Duane Bradley etrafındakiler tarafından daha sonra yaratık veya canavar olarak nitelendirilecek parçası ile birlikte intikam için bir dizi doktoru ziyaret etmektedir. İkili intikam için doktorları sırayla katlederken, kaldıkları oteldeki meraklı misafirler ise Duane’in yanından ayırmadığı kutunun içerisinde ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 39. Evil Dead (1981) – Sam Raimi
 40. Evil Dead kultalt.com

  Beş üniversite öğrencisi arkadaş biraz rahatlamak için ıssız arazide bulunan bir kabinet içerisinde zaman geçirmeye karar verirler. Ev içerisinde bulacakları bir kitap ile teyp onları korkunç sonlarına götürecek katliamı başlatacaktır.

  Etrafımızda bulunan her şeyin vakti geldiğinde yaşamımızı tehdit eder konuma gelebileceğini yönetmen Sam Raimi korku potasından geçirerek en çiğ haliyle Evil Dead içerisinde anlatmış. Arkasından yığınla filmi splatter kategorisine sürükleyen korku türündeki kült klasik.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 41. Cannibal Holocaust (1980) – Ruggero Deodato
 42. Cannibal Holocaust 1 kultalt.com e1513406896165

  Gerçek yamyamların arayışı için Güney Africa ormanlarının derinliklerine giren ve artık kendilerinden haber alınamayan belgesel ekibinin kurtarmak üzere aynı bölgeye giden kurtarma ekibinin yerli yamyam kabileler ile yaşadıkları üzerine.

  Cannibal Holocaust, tüm zamanların en tartışmalı filmlerinden birisidir. İçerdiği şiddet, tecavüz, ölüm, işkence görüntülerinin yanı sıra bu görüntülerin snuff olup olmadığı uzunca süre tartışılmıştır. Film 60 ülkede yasaklanmıştır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

Liste Önerileri

Mind Game 6 kultalt.com
Film Listesi

Absürt Filmler Listesi
18 Film

Olağan bir film anlayışının dışında absürt (absurd) filmlerde; görsel, öykü, sinematografik ve türe bağlı yapılar çok kısa sürelerde belirgin şekilde…→turksploitation filmler kultalt.com 0
Film Listesi

Turksploitation – Türk İstismar Filmleri Listesi
13 Film

Turksploitation (Turkish Exploitation) filmler diğer birçokları ile birlikte geniş bir çerçeveden bakılarak Fantastik Türk Sineması olarak isimlendiri…→if.... kultalt.com
Film Listesi

Kült Filmler Listesi
102 Film

Kült filmler (cult film) listesi; en iyi, klasik, yeni, kara, B, absürt, yönetmen sineması vb. kavramlardan bağımsız, kült film olmaları izleyicine ba…→Filmstudie kultalt.com 1
Film Listesi

Kült ve Klasik Kısa Filmler Listesi
19 Film

Dünyaca ünlü yönetmenlerin ödüllü ve en iyi kısa filmlerinden, sinemanın değişimine büyük etkisi olmuş, kült ve klasik statüsünde bulunan kısa filmler…→Sexploitation kultalt.com
Film Listesi

Sexploitation – Seks İstismar Filmleri Listesi
22 Film

Sexploitationlar; +18 yaşı hedefleyen, çıplaklık, erotizm ve seks üzerine kurulu genellikle erotik bazen ise pornografik kült haline gelmiş filmlerdir…→M kultalt.com
Film Listesi

Klasik Filmler Listesi
36 Film

Klasik filmler listesi; en iyi olanları zaman içerisinde kült film haline gelecek, sinema tarihinin erken ve orta dönem önemli referansları ile oluştu…→Sick-kultalt.com
Film Listesi

Rahatsız Edici Filmler Listesi
29 Film

Seks, işkence, iğrendirme, psikopat karakterler ve daha fazlası. “En rahatsız edici” veya “aşırı filmler” tanımlaması literatürde extreme (aşırı) sine…→Seventh-Seal-kultalt.com
Film Listesi

Din, İnanç ve Kült Üzerine Filmler Listesi
32 Film

Dini filmler listesinde; din, inanç, ve kültler ile ilişkili filmlere yer verilmiştir. Liste filmleri islam ve ilahi dinler ile peygamber, ateizm, dei…→Eyes Wide Shut 4 kultalt.com
Film Listesi

Aşk Filmleri Listesi
23 Film

Dramatik yapının kurulmasında engeller en önemli faktördür. Aşk filmlerinde genellikle engeller izleyiciyi istismar eden “aşk”ı ön plana çıkarmak için…→Ichi The Killer 2002 Koroshiya Ichi – Takashi Miike kultalt.com e1494020857847
Film Listesi

Dövüş Sahneleri Listesi
15 Film

Yaygın dövüş sahnelerinin kazandırdığı görsel alışkanlıkları yıkan dövüş sahneleri.The-Thin-Bule-Line-kultalt.com
Film Listesi

Bağımsız Filmler Listesi
25 Film

Bağımsız Film (indie movie) listesi; sinemanın sektör dinamikleri yerine sanat motivasyonu ile işlemesini amaçlayan yönetmen ve yapımcıların elinden ç…→Touch of Evil kultalt.com
Film Listesi

Kara Filmler (Film Noir) Listesi
26 Film

Kara (Noir) film kavramını en iyi şekilde açıklayabilmek için bir çok tür içerisinden Türk ve yabancı; klasik, neo ve future noir alt yaklaşımlarına a…→Yasaklı Filmler Listesi
Film Listesi

Yasaklı Filmler Listesi
30 Film

Erotik, korku, politik öğeleri veya rahatsız edici içerikleri sebebiyle Türkiye’de ve dünyada bir çok ülkede gösterimi yasaklanan Türk ve yabancı kült…→kult türk filmleri listesi kultalt.com
Film Listesi

Kült Türk Filmleri Listesi
20 Film

Türk Sineması’nın en iyi filmleri içerisinde yer almaları ile birlikte, kült film olarak değerlendirilen veya değerlendirilmesi gereken filmlerin sıra…→Nazispolitation Filmleri Listesi kultalt.com
Film Listesi

Nazisploitation Filmleri Listesi
12 Film

İstismar sinemasının tarih dersi verme sorumluluğunu üstlenmiş(!) alt türü Nazisploitation filmleri, aslına bakılırsa; cinsellik, sadizm ve işkenceyi…→Pre Code Korku Filmleri Listesi
Film Listesi

Pre-Code Korku Filmleri Listesi
11 Film

Korku filmi türü için en önemli referans dönemlerinden biri olan Hollywood’un ilk altın çağı olarak nitelendirilebilecek Pre-Code döneminde, askıdaki…→The Deer Hunter kultalt.com 2 e1527686563906
Film Listesi

Savaş Filmleri Listesi
17 Film

KültAlt Savaş Filmleri Listesi, insanın en yıkıcı ürünü olan savaş ile sınanmasını ön plana çıkartmaya çalışıyor. Her filmde görsel bir şölenden ziyad…→Inferno kultalt.com 1
Film Listesi

B Film Listesi
18 Film

KültAlt, B film listesi Hollywood’un Altın Dönemi’nden günümüze kadar ulaşan B filmleri; Z, exploitation, düşük bütçe ve diğer alt türleri de içerisin…→Executions 1 kultalt.com
Film Listesi

Mondo (Shockumentary) Filmler Listesi
14 Film

Mondo Film; izleyicilerin görsel deneyiminin sınırlarını yıkacak, zaten zorlayıcı olan istismar sinemasının en rahatsız edici hale geldiği alt türdür….→
Gore-Filmler-Listesi-kultalt.com


İnceleme

Gore ne demektir?

Oxford sözlüğüne göre; “Bir kişiyi veya başka bir hayvanı boynuz veya dişiyle yaralamak” anlamına gelmektedir.

Başta sinema, olmak üzere sanat disiplinlerinde gore kavramı; ayrılan uzuvları, kafaları, parçalanan, dağılan vücut parçalarını ve bunlarla birlikte gelen bolca kanı ifade etmektedir.

Sanat Disiplinlerinde Gore

Duvar üzerinde verilen eserlerde, dismember-uzuv ayırma veya decapitation-kafa ayırma konuları tasvirlerde yerini almıştır. Aynı şekilde edebiyat içerisinde de betimlemeler ile gore olarak değerlendirilebilecek betimlemeler yapılmıştır.

Sinemadaki kullanıma benzer olarak, şok edici şekilde gore kavramı kendisine en geniş anlamda gelişen tekniklerle birlikte resimde yer bulmaya başlamıştır. Caravagio’nun aşağıdaki eseri bunun en bilinen örnekleri arasında yer alır.

Judith-Beheading-Holofernes-kultalt.com

Heykelde özellikle geç dönemde malzeme çeşitliliğinin ve ulaşılabilirliğin artışı ile etkileyici gore eserler verilmektedir.

Cao-Hui-Gutsy-Flesh-Sculpture-kultalt.com

Gore kendisine en çok kabul gören şekilde ise müzikte yer bulmuştur. Bir alt tür olarak değerlendirilir. Goregrind. Bunun haricinde bir çok metal alt türünde de gore öğeler fazlaca bulunmaktadır. Gruplar gore öğeleri şarkı sözü, vokal, sound, klip, albüm kapakları, artwork, sahne şovları vb. birçok farklı koldan beslemektedir.

Symphonies-of-Sickness-Carcass-kultalt.com

Sinemada Gore

Sinema/video, hareketi gösterebilme kabiliyeti ile diğer sanat disiplinlerine göre erken döneminde gore içerikleri en geniş hacimde barındırır hale gelmiştir. Hareketi aktarabilmesi bunun asıl sebebidir. Böylece izleyicide hem üst seviyede şok etkisi oluşmakta hem de oluşturulan tasvir gerçeğe yaklaşmakta/ayırt edilemez seviyeye ulaşmaktadır.

Özel efektlerin ve makyaj yöntemlerinin gelişmesi gore öğelerin nitelik ve nicelik olarak filmlerde daha baskın hale gelmesini sağlamıştır.

Değişen sosyolojik yapı, bağımsız sinema ve B filmlerin yükselişi, video kaset ve ardından gelen dijitalleşme ile film üretiminin, dağıtımının düşük maliyetlerle çözülür hale gelmesi gore içeriğin izleyiciye ulaşması kolaylaştırmışyır. Aynı zamanda çok düşük maliyetli eserler gore içerikleri ile yarattıkları şok etme duygusu sonucunda bilinirlik kazanmaya başlamışlardır. Bu şekilde yasaklı ve kült statüsüne ulaşan bir çok gore film bulunmaktadır.

Gore Filmlerin Konumlandırılması

Gore Filmler aslına bakılırsa sinema içerisinde tam olarak bir alt tür teşkil etmezler. Gore tanımı genel olarak film içerisinde yer alan sahneler özelinde kullanılır. Fakat bazı filmler gore sahnelerinin sayısı ve uzunluğu sebebiyle ortada bir tür olmasa dahi gore film olarak kategorize edilir. Gore kategorisinin yerleştirilebileceği en uygun ana kategori ise extreme (aşırı) sinemadır.

Riki-oh-Riki-kultalt.com

Tür seviyesinde değerlendirmek gerekirse bazı istismar sineması alt türleri içerdikleri gore sahnelerin fazla olması sebebiyle -gore uzantısı ile detaylandırılır. Gore, sahne özelinden çıkıp bir alt tür seviyesine eklemlendirilir. Splater-gore, slasher-gore gibi.

Bu kavramlar birbirleri ile benzer oldukları ve birlikte sıklıkla kullanıldıkları için biraz daha detaylandırmakta fayda var.

Splatter Film, Slasher Film, Gore Film

Gore öğelerin bir veya bir kaç sahneden çıkıp sekans veya sekanslara yayılması filmin gore film olarak anılmasına sebep olmaktadır. Eğer bahsettiğimiz film örneğin bir splatter veya slasher film ise film splatter-gore veya slasher-gore olarak anılabilir.

Bu iki yakın türün kapsamı aşağıdaki gibidir.

Slasher Film

Korku türünün alt türüdür. Karakteristik olarak kesici aletler ile sapkın bir katilin bir kişiyi veya bir grubu öldürmesi ile öykü lerler. En bilinen örneklerinden birisi Psycho 1960

Splatter Film

Korku türünün alt türüdür. Karakteristik olarak grafik şiddet içeriğine fazlaca barındırır. Öldürme şekllerinde kültlerle ilişkili motivasyonlar olabilir. Kamera hareketleri ve stili ile farklıdır. George A. Romeo filmleri ile örneklendirilebilir.

Gore Film

Korku veya başka herhangi bir türde gore filmler yapılabilir. Gore filmler, gore içerik göstermenin bir anlatım şekli olmaktan ayrılıp, anlatılan şeye yaklaştığı filmlerdir.

Slasher-gore ve splatter-gore gibi terminolojik eklemlenmeler bulunmasa da Cannibal, Slasher ile yakın ilişkili Giallo ve özellikle Mondo istismar sineması alt türleri gore öğeleri Slasher ve Splatter filmler kadar -bazen daha fazla- içerirler.

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.


Gore Filmler Listesi

*Liste filmleri yapım yılları yeniden eskiye olacak şekilde sıralanmıştır.

 1. Hobo with a Shotgun (2011) – Jason Eisener
 2. Hobo-with-a-Shotgun-kultalt.com

  Yasadışı sokaklarda huzuru sağlamayı kendine misyon edinmiş evsiz bir adam, bir kasabaya uğrar; çarpık polisleri, pedofil Santas’ı ve diğer pislikleri havaya uçurur. Tüm şehir kaosa sürüklenir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 3. Gurotesuku (2009) – Kôji Shiraishi
 4. Gurotesuku-kultalt.com

  Bir doktor genç bir çifti kaçırır ve onları hayatta kalmak için umutlarını yavaşça söndüren bir eziyet oyununa zorlar.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 5. Tokyo Gore Police (Tôkyô zankoku keisatsu) (2008) – Yoshihiro Nishimura
 6. Tokyo-Gore-Police-kultalt.com

  Gelecekte Tokyo’da, özelleştirilmiş polis gücünde çalışan genç bir kadın, mühendis olarak bilinen mutant isyancılara karşı savaşırken bir yandan da babasının katilini takip etmektedir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 7. Murder-Set-Pieces (2004) – Nick Palumbo
 8. Murder-Set-Pieces-kultalt.com

  Bir moda fotoğrafçısının psikolojik sıkıntılar içerisindeki çocukluğunun etkisi altında gerçekleştirdiği cinayetler silsilesi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 9. Saw (2004) – James Wan
 10. Saw-kultalt.com

  Oraya nasıl ulaştıklarını hatırlamadan bir odada uyanan iki yabancı, kötü şöhretli bir seri katil tarafından öldürülen ölümcül bir oyunda piyon olduklarını keşfederler.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 11. Ichi The Killer (Koroshiya Ichi) (2001) – Takashi Miike
 12. Ichi The Killer kultalt.com 1 e1494008832659

  Sadomazoşist yakuza kiralık katil Kakihara, kaybolan patronunu aramaktadır. Kakihara’nın yolu Ichi ile kesişir. Ichi ise Kaihara’yı aratmayacak psikopatlıkta, soğukkanlı ve aynı zamanda kişisel bölünme sıkıntıları içerisindeki bir başka katildir.

  Takashi Miike'nin rahatsızlık edicilikte sınırları zorlayan marifeti. Doğrudan işkence sahnelerine kadraj dışından değil birebir maruz kalacağınız bir film. Bölünen, parçalanan vüdutlar, fışkıran kanlar, kopan uzuvların filme kattığı değer göz ardı edilemez.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 13. August Underground (2001) – Fred Vogel
 14. August-Underground-kultalt.com

  İki seri katilin kameraya aldıkları cinayetleri üzerine kurgulamış filmleri.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 15. Premutos – Der gefallene Engel (1997) – Olaf Ittenbach
 16. Premutos-Der-gefallene-Engel-kultalt.com

  Premutos, ölüleri diriltme hediyesi olan ve dünyaya kaos yaymayı hedefleyen bir melektir. Matthias, Premutos’un onu dünyaya dönüşüne hazırlanmak için kullandığını ve işlerin daha da kötüye gideceğini fark edemez.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 17. Braindead (Dead Alive) (1992) – Peter Jackson
 18. Braindead Dead Alive 4 kultalt.com e1513507681976

  Bir hayvanat bahçesi ziyareti sırasında Lionel Cosgrove’un annesini lanetli Sumatran maymununun saldırısına uğrar. Konu en başta çok önemsenmese de anne Vera’nın hastalığı gittikçe kötüleşir ve etraftakilere yayılmaya başlar. Lionel Cosgrove’un durumu kurtarmak için ilaçlardan çok daha fazlasına ihtiyacı vardır.

  Peter Jackson'ın tüm kabiliyetini sergilediği, sinemanın alt türlerine bıraktığı en büyük mirası. Gore filmlerin toplum yapısını en iyi eleştireni.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 19. The Burning Moon (1992) – Olaf Ittenbach
 20. The-Burning-Moon-kultalt.com

  Genç bir uyuşturucu bağımlısı, kız kardeşine uyku vakti iki korkunç hikaye anlatır. Hikayelerden biri travmaları olan bir seri katil, diğeri ise köyünü dehşete düşüren psikotik bir rahip hakkındadır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 21. Riki-Oh: The Story of Ricky (Lik wong) (1991) – Ngai Choi Lam
 22. Riki Oh The Story of Ricky 3 kultalt.com e1513504399834

  Hapse atılan Riki-Oh Saiga, kısa süre içerisinde hapishanedeki çetelere ve onlara yaptıkları haksızlıklar için çanak tutan hapishane yönetimine haddini bildirecektir.

  Kısa zamanda kült statüsüne yükselmiş, kendine has atmosferi ve karakterleri ile görülebilecek en gore filmlerden bir tanesi.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 23. Tetsuo, the Iron Man (1989) – Shin’ya Tsukamoto
 24. Tetsuo the Iron Man kultalt.com 1 e1494008113552

  Metal Fetişisti olarak adlandırılan bir adam, sevgilisine gitmeye çalışan başka bir adam tarafından öldürülür. Metal Fetişisti’nin laneti; adam üzerinde kısa sürede onu dengesiz şekilde çalışan metal, motor, robot, insan hibridine evirerek ortaya çıkacaktır.

  Bir metal insan hibritinin, her ikisinin de sınırlarını yıkan öyküsü. Tetsuo, the Iron Man neredeyse makineleşmiş Japon toplumunun karanlık yansıması.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 25. Men Behind the Sun (Hei tai yang 731) (1988) – Tun Fei Mou
 26. Men-Behind-the-Sun-kultalt.com

  Japon birlikleri Çin ve Rus savaş esirlerini 731 ünitesine götürür. Burada esirler üzerinde korkunç işkenceler ve yeni biyolojik silahlar test edilecektir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 27. Chopping Mall (1986) – Jim Wynorski
 28. Chopping Mall kultalt.com 1

  Alışveriş merkezinde çalışan gençler kendileri için güzel bir gece hazırlamışlardır. Bolca seks ve alkol alışveriş merkezinin kapanmasının ardından gece boyu kendilerini beklemektedir. Tek problemleri ise alışveriş merkezi tarafından yeni görevlendirilen güvenlik robotlarının beklenilenden çok daha fazla saldırgan olmalarıdır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 29. Day of the Dead (1985) – George A. Romero
 30. Day Of The Dead kultalt.com

  Zombiler tarafından çevrelenmiş pek de güvenli olmayan son kalelerinde hayatta kalma mücadelesi veren bir grup asker ile onların hükmü altına girmeyi reddeden araştırmacıların istismar üzerine kurulu öyküsü.

  Zombi insan ilişkisini, zombilere olan farklı yaklaşımı ile düşündürücü noktalarda konumlandıran Romero kültü.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 31. Guinea Pig: Devil’s Experiment (Guinea Pig: Ginî piggu – Akuma no jikken) (1985) – Satoru Ogura
 32. Guinea-Pig-Devils-Experiment-kultalt.com

  Bir kıza işkence yapan adamlar işkence olarak kızın gözüne odaklanmayı tercih ederler.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 33. Re-Animator (1985) – Stuart Gordon
 34. Re Animator kultalt.com e1494021395217

  Kaçık öğrencimiz Herbert West yeni geldiği okulda daha ilk günden profesörü ile ölümden sonra beyin aktiviteleri konusunda tartışır. Tekinsiz hareketleriyle etrafındaki herkesin tepkisini kısa sürede çekmeyi başaran West’in bir bildiği vardır. West çalışmaları ile ulaştığı formül sayesinde ölüleri diriltebilmektedir.

  Neredeyse tüm Pre-Code Horror kuşağına selam çakan, ölümsüzlük arayışındaki, 80'lerin kült klasiği Re-Animator.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 35. Return of The Aliens: The Deadly Spawn (1983) – Douglas McKeown
 36. The Deadly Spawn kultalt.com e1494008723795

  The Deadly Spawn uzaydan düşen bir meteor ile Dünya’ya gelen yaratıkların ufak bir kasaba içerisinde kısa bir zamanda yayılması ve yarattığı kaosu anlatıyor.

  Düşük bütçesine rağmen The Deadly Spawn oldukça iyi kotarılmış, özellikle görsel efektleri ile ön plana çıkabilen bir B filmdir.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 37. Basket Case (1982) – Frank Henenlotter
 38. Basket Case kultalt.com 1

  Duane Bradley etrafındakiler tarafından daha sonra yaratık veya canavar olarak nitelendirilecek parçası ile birlikte intikam için bir dizi doktoru ziyaret etmektedir. İkili intikam için doktorları sırayla katlederken, kaldıkları oteldeki meraklı misafirler ise Duane’in yanından ayırmadığı kutunun içerisinde ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 39. Evil Dead (1981) – Sam Raimi
 40. Evil Dead kultalt.com

  Beş üniversite öğrencisi arkadaş biraz rahatlamak için ıssız arazide bulunan bir kabinet içerisinde zaman geçirmeye karar verirler. Ev içerisinde bulacakları bir kitap ile teyp onları korkunç sonlarına götürecek katliamı başlatacaktır.

  Etrafımızda bulunan her şeyin vakti geldiğinde yaşamımızı tehdit eder konuma gelebileceğini yönetmen Sam Raimi korku potasından geçirerek en çiğ haliyle Evil Dead içerisinde anlatmış. Arkasından yığınla filmi splatter kategorisine sürükleyen korku türündeki kült klasik.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

 41. Cannibal Holocaust (1980) – Ruggero Deodato
 42. Cannibal Holocaust 1 kultalt.com e1513406896165

  Gerçek yamyamların arayışı için Güney Africa ormanlarının derinliklerine giren ve artık kendilerinden haber alınamayan belgesel ekibinin kurtarmak üzere aynı bölgeye giden kurtarma ekibinin yerli yamyam kabileler ile yaşadıkları üzerine.

  Cannibal Holocaust, tüm zamanların en tartışmalı filmlerinden birisidir. İçerdiği şiddet, tecavüz, ölüm, işkence görüntülerinin yanı sıra bu görüntülerin snuff olup olmadığı uzunca süre tartışılmıştır. Film 60 ülkede yasaklanmıştır.

  Fragman, Afiş ve Bilgiler

Liste Önerileri

Executions 1 kultalt.com
Film Listesi

Mondo (Shockumentary) Filmler Listesi
14 Film

Mondo Film; izleyicilerin görsel deneyiminin sınırlarını yıkacak, zaten zorlayıcı olan istismar sinemasının en rahatsız edici hale geldiği alt türdür….→Nazispolitation Filmleri Listesi kultalt.com
Film Listesi

Nazisploitation Filmleri Listesi
12 Film

İstismar sinemasının tarih dersi verme sorumluluğunu üstlenmiş(!) alt türü Nazisploitation filmleri, aslına bakılırsa; cinsellik, sadizm ve işkenceyi…→Seventh-Seal-kultalt.com
Film Listesi

Din, İnanç ve Kült Üzerine Filmler Listesi
32 Film

Dini filmler listesinde; din, inanç, ve kültler ile ilişkili filmlere yer verilmiştir. Liste filmleri islam ve ilahi dinler ile peygamber, ateizm, dei…→The-Thin-Bule-Line-kultalt.com
Film Listesi

Bağımsız Filmler Listesi
25 Film

Bağımsız Film (indie movie) listesi; sinemanın sektör dinamikleri yerine sanat motivasyonu ile işlemesini amaçlayan yönetmen ve yapımcıların elinden ç…→Touch of Evil kultalt.com
Film Listesi

Kara Filmler (Film Noir) Listesi
26 Film

Kara (Noir) film kavramını en iyi şekilde açıklayabilmek için bir çok tür içerisinden Türk ve yabancı; klasik, neo ve future noir alt yaklaşımlarına a…→Mind Game 6 kultalt.com
Film Listesi

Absürt Filmler Listesi
18 Film

Olağan bir film anlayışının dışında absürt (absurd) filmlerde; görsel, öykü, sinematografik ve türe bağlı yapılar çok kısa sürelerde belirgin şekilde…→Eyes Wide Shut 4 kultalt.com
Film Listesi

Aşk Filmleri Listesi
23 Film

Dramatik yapının kurulmasında engeller en önemli faktördür. Aşk filmlerinde genellikle engeller izleyiciyi istismar eden “aşk”ı ön plana çıkarmak için…→turksploitation filmler kultalt.com 0
Film Listesi

Turksploitation – Türk İstismar Filmleri Listesi
13 Film

Turksploitation (Turkish Exploitation) filmler diğer birçokları ile birlikte geniş bir çerçeveden bakılarak Fantastik Türk Sineması olarak isimlendiri…→M kultalt.com
Film Listesi

Klasik Filmler Listesi
36 Film

Klasik filmler listesi; en iyi olanları zaman içerisinde kült film haline gelecek, sinema tarihinin erken ve orta dönem önemli referansları ile oluştu…→Ichi The Killer 2002 Koroshiya Ichi – Takashi Miike kultalt.com e1494020857847
Film Listesi

Dövüş Sahneleri Listesi
15 Film

Yaygın dövüş sahnelerinin kazandırdığı görsel alışkanlıkları yıkan dövüş sahneleri.Pre Code Korku Filmleri Listesi
Film Listesi

Pre-Code Korku Filmleri Listesi
11 Film

Korku filmi türü için en önemli referans dönemlerinden biri olan Hollywood’un ilk altın çağı olarak nitelendirilebilecek Pre-Code döneminde, askıdaki…→Yasaklı Filmler Listesi
Film Listesi

Yasaklı Filmler Listesi
30 Film

Erotik, korku, politik öğeleri veya rahatsız edici içerikleri sebebiyle Türkiye’de ve dünyada bir çok ülkede gösterimi yasaklanan Türk ve yabancı kült…→if.... kultalt.com
Film Listesi

Kült Filmler Listesi
102 Film

Kült filmler (cult film) listesi; en iyi, klasik, yeni, kara, B, absürt, yönetmen sineması vb. kavramlardan bağımsız, kült film olmaları izleyicine ba…→Sexploitation kultalt.com
Film Listesi

Sexploitation – Seks İstismar Filmleri Listesi
22 Film

Sexploitationlar; +18 yaşı hedefleyen, çıplaklık, erotizm ve seks üzerine kurulu genellikle erotik bazen ise pornografik kült haline gelmiş filmlerdir…→Sick-kultalt.com
Film Listesi

Rahatsız Edici Filmler Listesi
29 Film

Seks, işkence, iğrendirme, psikopat karakterler ve daha fazlası. “En rahatsız edici” veya “aşırı filmler” tanımlaması literatürde extreme (aşırı) sine…→Filmstudie kultalt.com 1
Film Listesi

Kült ve Klasik Kısa Filmler Listesi
19 Film

Dünyaca ünlü yönetmenlerin ödüllü ve en iyi kısa filmlerinden, sinemanın değişimine büyük etkisi olmuş, kült ve klasik statüsünde bulunan kısa filmler…→Inferno kultalt.com 1
Film Listesi

B Film Listesi
18 Film

KültAlt, B film listesi Hollywood’un Altın Dönemi’nden günümüze kadar ulaşan B filmleri; Z, exploitation, düşük bütçe ve diğer alt türleri de içerisin…→kult türk filmleri listesi kultalt.com
Film Listesi

Kült Türk Filmleri Listesi
20 Film

Türk Sineması’nın en iyi filmleri içerisinde yer almaları ile birlikte, kült film olarak değerlendirilen veya değerlendirilmesi gereken filmlerin sıra…→The Deer Hunter kultalt.com 2 e1527686563906
Film Listesi

Savaş Filmleri Listesi
17 Film

KültAlt Savaş Filmleri Listesi, insanın en yıkıcı ürünü olan savaş ile sınanmasını ön plana çıkartmaya çalışıyor. Her filmde görsel bir şölenden ziyad…→Liste İzlenim İnceleme Kısa Film Afiş

Hakkında Kullanım Koşulları Sitemap İletişim

Tüm hakları saklıdır. All rights reserved. 2016 - 2021 © kultalt.com

İstanbul