KültAlt

Splatter Filmler Listesi

Splatter Filmler Listesi

Makale 2dk okuma Liste 21 Film

7bin okuma


KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.

Bahadır Mahmut

İlişkili Yazılar

Splatter Film

Gore ne demektir?

Oxford sözlüğüne göre; “Bir kişiyi veya başka bir hayvanı boynuz veya dişiyle yaralamak” anlamına gelmektedir.

Başta sinema, olmak üzere sanat disiplinlerinde gore kavramı; ayrılan uzuvları, kafaları, parçalanan, dağılan vücut parçalarını ve bunlarla birlikte gelen bolca kanı ifade etmektedir.

Sanat Disiplinlerinde Gore

Duvar üzerinde verilen eserlerde, dismember-uzuv ayırma veya decapitation-kafa ayırma konuları tasvirlerde yerini almıştır. Aynı şekilde edebiyat içerisinde de betimlemeler ile gore olarak değerlendirilebilecek betimlemeler yapılmıştır.

Sinemadaki kullanıma benzer olarak, şok edici şekilde gore kavramı kendisine en geniş anlamda gelişen tekniklerle birlikte resimde yer bulmaya başlamıştır. Caravagio’nun aşağıdaki eseri bunun en bilinen örnekleri arasında yer alır.

Judith-Beheading-Holofernes-kultalt.com

Heykelde özellikle geç dönemde malzeme çeşitliliğinin ve ulaşılabilirliğin artışı ile etkileyici gore eserler verilmektedir.

Cao-Hui-Gutsy-Flesh-Sculpture-kultalt.com

Gore kendisine en çok kabul gören şekilde ise müzikte yer bulmuştur. Bir alt tür olarak değerlendirilir. Goregrind. Bunun haricinde bir çok metal alt türünde de gore öğeler fazlaca bulunmaktadır. Gruplar gore öğeleri şarkı sözü, vokal, sound, klip, albüm kapakları, artwork, sahne şovları vb. birçok farklı koldan beslemektedir.

Sinemada Gore

Sinema/video, hareketi gösterebilme kabiliyeti ile diğer sanat disiplinlerine göre erken döneminde gore içerikleri en geniş hacimde barındırır hale gelmiştir. Hareketi aktarabilmesi bunun asıl sebebidir. Böylece izleyicide hem üst seviyede şok etkisi oluşmakta hem de oluşturulan tasvir gerçeğe yaklaşmakta/ayırt edilemez seviyeye ulaşmaktadır.

Özel efektlerin ve makyaj yöntemlerinin gelişmesi gore öğelerin nitelik ve nicelik olarak filmlerde daha baskın hale gelmesini sağlamıştır.

Değişen sosyolojik yapı, bağımsız sinema ve B filmlerin yükselişi, video kaset ve ardından gelen dijitalleşme ile film üretiminin, dağıtımının düşük maliyetlerle çözülür hale gelmesi gore içeriğin izleyiciye ulaşması kolaylaştırmışyır. Aynı zamanda çok düşük maliyetli eserler gore içerikleri ile yarattıkları şok etme duygusu sonucunda bilinirlik kazanmaya başlamışlardır. Bu şekilde yasaklı ve kült statüsüne ulaşan bir çok gore film bulunmaktadır.

Gore Filmlerin Konumlandırılması

Gore Filmler aslına bakılırsa sinema içerisinde tam olarak bir alt tür teşkil etmezler. Gore tanımı genel olarak film içerisinde yer alan sahneler özelinde kullanılır. Fakat bazı filmler gore sahnelerinin sayısı ve uzunluğu sebebiyle ortada bir tür olmasa dahi gore film olarak kategorize edilir. Gore kategorisinin yerleştirilebileceği en uygun ana kategori ise extreme (aşırı) sinemadır.

Tür seviyesinde değerlendirmek gerekirse bazı istismar sineması alt türleri içerdikleri gore sahnelerin fazla olması sebebiyle -gore uzantısı ile detaylandırılır. Gore, sahne özelinden çıkıp bir alt tür seviyesine eklemlendirilir. Splater-gore, slasher-gore gibi.

Bu kavramlar birbirleri ile benzer oldukları ve birlikte sıklıkla kullanıldıkları için biraz daha detaylandırmakta fayda var.

Splatter Film, Slasher Film, Gore Film

Gore öğelerin bir veya bir kaç sahneden çıkıp sekans veya sekanslara yayılması filmin gore film olarak anılmasına sebep olmaktadır. Eğer bahsettiğimiz film örneğin bir splatter veya slasher film ise film splatter-gore veya slasher-gore olarak anılabilir.

Bu iki yakın türün kapsamı aşağıdaki gibidir.

Slasher Film

Korku türünün alt türüdür. Karakteristik olarak kesici aletler ile sapkın bir katilin bir kişiyi veya bir grubu öldürmesi ile öykü lerler. En bilinen örneklerinden birisi Psycho 1960

Splatter Film

Korku türünün alt türüdür. Karakteristik olarak grafik şiddet içeriğine fazlaca barındırır. Öldürme şekllerinde kültlerle ilişkili motivasyonlar olabilir. Kamera hareketleri ve stili ile farklıdır. George A. Romeo filmleri ile örneklendirilebilir.

Gore Film

Korku veya başka herhangi bir türde gore filmler yapılabilir. Gore filmler, gore içerik göstermenin bir anlatım şekli olmaktan ayrılıp, anlatılan şeye yaklaştığı filmlerdir.

Slasher-gore ve splatter-gore gibi terminolojik eklemlenmeler bulunmasa da Cannibal, Slasher ile yakın ilişkili Giallo ve özellikle Mondo istismar sineması alt türleri gore öğeleri Slasher ve Splatter filmler kadar -bazen daha fazla- içerirler.

KültAlt Gore Filmler Listesi, extreme sinema altında istismar sinemar sineması ile yakın ilişki içerisinde bulunan çoğu kült, yasaklı ve rahatsız edici olarak anılan farklı tür ve alt türlerdeki gore filmlerden oluşmaktadır.

En İyi Splatter Filmler

Splatter Filmler Listesi

Sıralama (listeleme, gösterim, IMDb puanı)
İlişkili Yazılar
Paylaş

Topluluk Yorum ve Film Önerileri

KültAlt topluluğuna katılarak yazıyı yorumlayabilir, yazar ve diğer okuyuculara ulaşması için film önerilerini bırakabilirsin.

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları gör
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları gör