B Film Listesi

Inferno kultalt.com 1

KültAlt, B film listesi Hollywood’un Altın Dönemi'nden günümüze kadar ulaşan B filmleri; Z, exploitation, düşük bütçe ve diğer alt türleri de içerisine alacak bir seçkiden oluşuyor.

B film nedir, ne demektir?

B filmler Hollywood’un Altın Dönemi’nde ihtiyaçlar üzerine ortaya çıkmıştır. Bu filmler sinema salonlarında blockbuster olarak nitelendirilebilecek ve A olarak sınıflandırılan filmlerin ardından gösterilen ikincil filmlerdir. Sinema salonuna daha fazla seyirciyi çekmek, sinemada kalınan toplam sürenin ortalama maliyetini düşürmek, A sınıfı filmler ile arada kalite ve içerik farkı oluşturarak A filmleri ön plana çıkartmak, sansasyonel sayılabilecek konuları ile birlikte ilgiyi çekmek B filmlerin ilk çıkış amaçları arasında sıralanabilir.

B filmler yukarıda bahsedilen yöntemlerle A filmleri destekleme amacından sıyrılıp, daha geniş kapsamda bir alt türe dönüşmüşlerdir. Günümüze kadar ulaşan B film alt türü ise kendi içerisinde bir çok alt tür daha barındırmaktadır.

Liste Videosu

B Film Listesi

Sırala:


*Bu listede yer alan filmler "Yeniden Eskiye" olacak şekilde sıralanmıştır.

 1. The Gingerdead Man (2005) – Charles Band
 2. The Gingerdead Man kultalt.com 1

  Gingerdead Man intikam için fırın işletmecisi Sarah Leigh’in mekanını basmıştır. Gece boyunca Sarah ve fırın içerisinde kalan diğer arkadaşları için katliamı yaşatacak Gingerdead Man ortalığı kana bulayacaktır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 3. The Room (2003) – Tommy Wiseau
 4. The Room kultalt.com 1

  Johnny nişanlısı Lisa ile aynı evde yaşamaktadır. İş hayatı çalkantılı olsa da etrafında bir çok sevdiği insan ve dostu vardır. Ve hepsinden önemlisi biricik Lisa her zaman yanındadır. Lisa evliliklerine kısa bir süre kala Johnny’den sıkılır ve ilginç şekilde nişanlısını en yakın arkadaşı ile aldatmaya karar verir.

  The Room teknik ve öykü açısından olmaması gereken her şeyin tek tek gerçekleştiği, izleyicisini sinir veya gülme krizi arasında oynak bir noktada konumlandıran absürt kült.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 5. Army of Darkness (1992) – Sam Raimi
 6. Army of Darkness kultalt.com 1

  Ash istemediği bir şekilde, zamanda yolculuk yaparak kendisini 14. yüzyılın ortasında bulur. Ash’in 20. yüzyıla geri dönebilmesi için kendisini tutsak alanların elinden kurtulması, savaşan tarafları barıştırması, doğa üstü güçleri olan bir kitabı ele geçirmesi ve Karanlığın Ordusu’nu yenmesi gerekecektir.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 7. Samurai Cop (1991) – Amir Shervan
 8. Samurai Cop kultalt.com 1

  Amerika’da faaliyet gösteren Japon asıllı uyuşturucu mafyasını çökertmek için polis tarafından “samuray polis” olarak adlandırılacak Joe Marshall yardıma çağırılır. Joe Marshall ve ekibi sergileyecekleri dövüş ve yatak performansları ile mafyayı çökertmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 9. Killer Klowns from Outer Space (1988) – Stephen Chiodo
 10. Killer Klowns from Outer Space 1988 kultalt.com 1

  Mike ve Debbie tam da sevişmeye başlayacaklarken, uzaydan gelen bir ışık hüzmesinin farkederler. Debbie daha az önce macera arayan Mike’ı, dünyaya gelen şeyin ne olduğunu anlayabilmek için ışığın düştüğü yere gitmeye ikna eder. Mike ve Debbie’nin ormanın ortasındaki sirk ile dünyaya istila için gelmiş palyaçoları keşfetmesi çok uzun sürmeyecektir.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 11. Hobgoblins (1988) – Rick Sloane
 12. Hobgoblins kultalt.com 1

  Kevin güvenlik görevlisi olarak başladığı işin ilk gecesinde her şeyi batırır. Eski güvenlik görevlisinin kasa dairesinde 30 yıldır hapsettiği uzaylıların kaçmasına sebep olur. Hobgoblin isimli yaratıklar kişilere, kendi fantazilerini yaşatarak etkileri altına alıp ardından onları ölüme sürüklemektedirler. Kevin hatasını telafi etmek için ilk olarak sevgilisi ve arkadaşlarını kurtarmak zorundadır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 13. Hard Ticket to Hawaii (1987) – Andy Sidaris
 14. Hard Ticket to Hawaii kultalt.com 1

  Donna ve Taryn, Molokai’daki uyuşturucu trafiğinin önüne geçmeye çalışan iki ajandır. Karşılarında yok etmeleri gereken bir çetenin yanında aynı zamanda başa bela dev bir yılan da bulunmaktadır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 15. Bad Taste (1987) – Peter Jackson
 16. Bad Taste kultalt.com e1494021307767

  Derek arkadaşları ile birlikte küçük bir kasabada yaşayan insanların ortadan kaybolmalarının sebebini araştırmaktadır. Kısa zaman içerisinde kasabanın insan formuna yakın uzaylılar tarafından istila edidiğini ve insanların ise sadece uzaylıların yemeklerine dönüştüğünü fark ederler.

  Bu filmin büyüklüğünü anlatmak için Lord Of The Rings’ten bahsetmeye gerek yok. Bad Taste; Peter Jackson’ın azmedip becerdiği, yazdığı, oynadığı, yönettiği, finanse ettiği şaheserdir. Yapımı 4 yıl süren film sadece hafta sonları çekilmiş, filmde Peter Jackson ve yakın arkadaşları rol almıştır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 17. Chopping Mall (1986) – Jim Wynorski
 18. Chopping Mall kultalt.com 1

  Alışveriş merkezinde çalışan gençler kendileri için güzel bir gece hazırlamışlardır. Bolca seks ve alkol alışveriş merkezinin kapanmasının ardından gece boyu kendilerini beklemektedir. Tek problemleri ise alışveriş merkezi tarafından yeni görevlendirilen güvenlik robotlarının beklenilenden çok daha fazla saldırgan olmalarıdır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 19. The Toxic Avenger (1984) – Michael Herz, Lloyd Kaufman
 20. The Toxic Avenger kultalt e1494008458562

  Zengin ve kaslı çocuklar ile popüler ve güzel kızların kabul edilemez tavırları ve yaşanan akıl almaz bir kaza kahramanımız paspasçı Mitchell Cohen’i süper kahramana dönüştürecektir. The Toxic Avenger tüm loserların sesi olacaktır.

  Sayısız gizli ve açık toplum, emniyet güçleri, mafya, siyaset ve düzen göndermeleri, eleştirel ve politik yapısı ile kült bir klasik.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 21. Basket Case (1982) – Frank Henenlotter
 22. Basket Case kultalt.com 1

  Duane Bradley etrafındakiler tarafından daha sonra yaratık veya canavar olarak nitelendirilecek parçası ile birlikte intikam için bir dizi doktoru ziyaret etmektedir. İkili intikam için doktorları sırayla katlederken, kaldıkları oteldeki meraklı misafirler ise Duane’in yanından ayırmadığı kutunun içerisinde ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 23. Inferno (1980) – Dario Argento
 24. Inferno kultalt.com 1

  Rose Elliot gizemli kitap “Üç Anne”yi okumasının ardından kendisini geri çekemeyeceği bir bulmaca içerisinde bulur. Kendisine yardımcı olması için kardeşi Mark Elliot’ı da yanına, New York’a çağırır. Rose’un içinde yaşadığı bina bir çok kişiye mezar olacak lanetli bir yapıdır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 25. The House of the Laughing Windows (1976) – Pupi Avati
 26. The House of the Laughing Windows kultalt.com 1

  Stefano, ressamının ölmesi sebebiyle yarıda kalmış bir eseri tamamlamak için biraz izebe sayılabilecek kasabadaki kilise içerisinde çalışmalarına başlar. Zamanla resmi bir kenara bırakıp ölen ressamın ölüm sebebi üzerinde araştırmalara başlayan Stefano bir çok bilinmeyeni açığa çıkartacaktır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 27. The Valley of Gwangi (1969) – Jim O’Connolly
 28. The Valley of Gwangi kultalt.com 1

  Tuck Kirby arkadaşları ile birlikte lanetli Gwangi vadisindeki arayışlarında prehistorik döneme ait canlılarla karşılaşırlar. Tuck Kirby ve ekibi bu canlılardan bir tanesi olan Tyrannosaurus Rex’i yaşam ortamından kaçırıp sirkte sergilemek için mücadeleye girişecektir.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 29. X: The Man with the X-Ray Eyes (1963) – Roger Corman
 30. X The Man with the X Ray Eyes kultalt.com 1

  Dr. James Xavier yaptığı bilimsel çalışmaların karşılığını almıştır. Gözüne damlattığı karışım sayesinde nesnelerin arkasını veya içlerini görebilmektedir. Kullandığı karışım, Dr. James Xavier’i kısa sürede giderek daha agresif bir yapıya sokacak ve etrafındakilere zarar verip yaşamını tamamen değiştirmeye zorlayacaktır.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 31. The Brain That Wouldn’t Die (1962) – Joseph Green
 32. The Brain That Wouldnt Die kultalt.com 1

  Dr. Bill Cortner organ nakli ile kafayı bozmuştur. Kendisinin sebep olduğu trafik kazası sonucu kaybettiği sevgilisi Jan Compton’da Bill Cortner için bir kobaya dönüşecektir. Jan’i hayatta tutmaya çalışan Bill’in, sevgilisi için uygun bir vücut bulması gerekecektir.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 33. Attack of the 50 Foot Woman (1958) – Nathan Juran
 34. Attack of the 50 Foot Woman kultalt.com 1

  Nancy Fowler Archer arabasıyla yolda ilerlerken uzaydan gelenler ile karşılaşır. Kasabasına geri dönüp olanları etrafındakiler anlattığında ciddiye alınmaz. Nancy eşi Harry’den yardım almakta istediğinde ise her şey daha da kötüye gidecektir. Harry, Nancy’nin ölmesi için oldukça hevesli, Nancy’nin mirasının peşinde olan çapkın bir eştir.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫


 35. The Incredible Shrinking Man (1957) – Jack Arnold
 36. The Incredible Shrinking Man kultalt.com 1

  Radyoaktiviteden etkilenen Scott Carey anlaşılmaz şekilde gün geçtikçe küçülmeye başlar. Bu durum başlarda eşi ve çevresi ile ilgili çok da büyük olmayan sorunlara yol açsa da ileride evin kedisi dahi kendisi için yaşamsal bir riske dönüşecektir.

  Fragman, afiş, tür, alt tür ve diğer detaylar ⚫Sırala:


*Bu listede yer alan filmler "Yeniden Eskiye" olacak şekilde sıralanmıştır.

Liste Önerileri

Paylaş


KültAlt ana akımların karşıtı olarak görülen yabancılaşmış düşünceleri içeren eserleri, daha geniş sorgulama açıklıklarında koşturabilmeleri için topluluğuna ulaştırmaya çalışır. Kült ve alt kültürleri yüceltirken klasik için yakılan ağıttır. kultalt.com veya kullandığı sosyal ağ hesaplarında bulunan içerik; hatalar, yorumlar, kabuller barındırır. Aynı zamanda bahse konu içerikler sadece 18 yaş ve altı için değil her yaş gurubu için sakıncalı, uygunsuz ve rahatsız edici öğeler içerebilir. Akıl ile yaklaşılmalıdır. Diğer uyarılar için kullanım koşullarına bakılmalıdır.

Listeler | İzlenimler | İncelemeler | Kısa Filmler | Sitemap | Kullanım Koşulları | İletişim

Tüm hakları saklıdır © 2016-2019 - All rights reserved © 2016-2019

İstanbul