B Film Listesi

B-filmler B-filmler

B Film Listesi

Makale 4dk okuma Liste 31 Film

Güncelleme 2023 v4
15bin okuma


İlişkili Listeler Bağımsız Filmler Listesi

B Film (B movies) listesi, Hollywood’un altın çağında ekonomik zorluklar sebebiyle ortaya çıkmış, sonrasında tüm dünyada benzerleri çekilen içerisinde kült, bağımsız ve istismar sinemasının önemli örneklerini barındıran B film seçkisinden oluşur.

Bahadır MahmutBahadır Mahmut


B Film

B film, Hollywood’un altın çağında yaşanan Büyük Buhran sebebiyle ekonomik çöküşün eşiğine gelen sinema sektörünün daha fazla izleyiciyi salonlara çekebilmek için sisteme dahil ettiği düşük maliyetli filmlerdir.

B filmler, izleyiciye ulaştırılmak istenen asıl film olan A filmlerin ardından sinema salonlarında gösterilen, düşük maliyetli, sanatsal ve teknik açıdan genellikle yeterli olmayan filmler olarak ortaya çıktı.

B Nedir? B Ne Demektir?

B film ismi A film olarak nitelendirilen filmlerin sonrasında gösterilen filmlerin alfabetik sırada aldıkları isimdir.

Genellikle hatalı şekilde B filmlerin, düşük bütçeli ve profesyonellikten uzak filmler olmaları sebebiyle kötü (bad) kelimesini baş harfi ile isimlendirildikleri düşünülür.

B Filmlerin Kısa Tarihsel Gelişimi

Amerika’da 1929 yılında başlayan Büyük Buhran tüm sektörler gibi sinema sektörünü de olumsuz şekilde etkiledi. Film üretim ve gösterim maliyetleri artarken ekonomik olarak zayıflamış seyirci, tasarruf amacıyla daha az sinemaya gitmeye başladı.

New England’da bulunan sinema salonları kötü gidişatı durdurmak için izleyicilerine tek bilet fiyatına artarda iki film (double features) göstermeye başladı. Bu yöntem ekonomik olarak daralma yaşanan bir ortamda sinema biletini daha değerli hale getirdi. Çözüm işe yaradı ve izleyici sayısı arttı. Kısa zaman içerisinde iki film birden uygulaması farklı şekillerde ülkeye yayılmaya başladı.

Double-Features-Poster
Double Features Poster

İki film birden sisteminin yaygınlaşmasına karşın özellikle büyük film üreticilerine bağlı salonların elinde bulunan iki üst seviyede film göstermesi maliyetlerini beklenmedik şekilde artırdı. Bu sorunu çözebilmek için büyük sinema salonları ilk olarak A film olarak nitelendirilecek üst seviyedeki filmi ardından ise B film olarak nitelendirilecek düşük maliyetli filmi gösterme yolunu tercih etti.

Çıkış döneminde B filmler maliyet, süre ve nitelik olarak kategorize edilmeye başlandı:

Major Studio B Film

Büyük Beşli olarak bilinen MGM, Paramount, Warner Bros., Twentieth Century Fox, ve RKO tarafından çekilen “major studio B film”leri.

Major-Studio Programmers

Salonun program uygunluğuna göre A veya B olarak gösterime alınabilecek B filmler “major-studio programmers”.

Smaller Company Bs

Daha çok Monogram, Republic, and Producers Releasing Corporation (PRC) gibi firmalar tarafından çekilen “smaller company Bs”.

Poverty Row

1920’lerden 1950’lere kadar Hollywood’ta küçük yapım firmaların çektiği çok düşük bütçeli “Poverty Row” olarak adlandırılan B filmler.

B filmlerin finansal olarak farklılaşan bu tipleri arasında sanatsal ve teknik açıdan genellikle büyük farklar oluyordu. Örneğin major studio programmerlar, smaller compay B filmlerine göre teknik ve artistik açıdan çok daha yeterli filmlerdi.

İki film birden gösterim yöntemi ekonomik çöküş içindeki izleyici, sinema salonu, sektör çalışanları, film yapımcıları için olumlu sonuçlar ortaya çıktı.

Film izleyicileri aldıkları tek bilet ile A ve B tipinde gösterilen iki filmi birden izleme avantajını elde ettiler. Bu durum basit bir finansal avantaj dışında ekonomik sistemin çöküşünün kişilerdeki psikolojik etkilerini azaltması açısından da önemliydi. Özellikle B filmler izleyiciyi içinde bulunulan ekonomik çöküşten tamamen sıyıracak nitelikteydi.

The-Giant-Claw-
The Giant Claw 1957

Sinema salonları yüksek maliyetli ve az izlenen A filmlerin ardına düşük maliyetli B filmleri koyarak bilet satışlarını çok düşük maliyetlerle arttırdı, karlılıklarını yükseltti.

Büyük Buhranda ekonomik sebeplerden ötürü ortaya çıkan B filmler kısa zamanda yapımcısından izleyicisine kadar sinema sektörü içerisindeki her bileşenin denenip test edildiği bir alan dönüştü. Düşük maliyetlerine rağmen getirdiği kazanımlar sebebiyle B filmlerin devamlılığı Büyük Buhran sonrasında da devam etti. Sinemanın neredeyse herkese açık ve herkes tarafından kabul gören bu alanı sadece Amerika’da değil tüm dünyada sinemanın gelişimi için önem arz etti.

Dünya genelinde B filmler ana akım filmlerden farklı olarak izleyici salona çekebilmek için çok fazla risk alıp, şok etkisi yaratarak sınırları sürekli zorladı. Bu şekilde çekilen B filmler birçok kült, absürt, yasaklı, bağımsız filmin ortaya çıkması için önemli bir alan yarattı.

Kült, absürt, yasaklı ve bağımsız filmlerin yanında sex, çıplaklık, ırk, sosyal sınıf, şiddet ve daha birçok konuda yasal, ahlaki ve toplumsal sınırları zorlayan istismar filmi türü de B film kapsamı altında genişledi.

Teknik ve içerikte alınan risklere benzer şekilde oyuncu kadrosu ve teknik ekipte de belirli riskler alındı. B film sinema kariyerine başlamak için kolay bir ilk adıma dönüştü. B film ile kariyerine başlayan bir çok kişi A filmlerde ve ileride televizyonda kariyerine devam edebilmek için gerekli tecrübeyi kazandı.

Sharknado--The-Second-One-
Sharknado 2 The Second One (2014)

1950’lere kadar genelde sinemada gösterim imkanı bulan B filmler, televizyonun yaygınlaşması ile evlere de girmeye başladı. Midnight movies olarak sınıflandırılan filmlerde sıklıkla B filmlere yer verildi. B filmler bağımsız sinema ve istismar sineması için önemli bir çıkış noktasıydı. Filmlerin içerikleri zorlayıcı olabiliyordu. Ana akım dışındaki B filmler daralıp genişleyen yasaklamalar ve mali sebeplerden ötürü farklı gösterim ortamlarında zaman içerisinde kendilerine yer buldu. Drive-in ve grindhouse’lar B filmler için önemli gösterim ve gelir noktalarıydı. VHS’lerin ve sonrasında internetin yaygınlaşmasıyla B filmler tarihlerindeki en geniş dağıtım kanalına ulaştı. P2P teknolojisi ile izleyici kitlesi geç 20.yy’da kemikleşmeye başladı. B filmler için özelleştirilmiş magazinler, bloglar, web sayfaları ve festivaller B filmlerin zamanla ana akım izleyicisi tarafından da kısmen kabul görmesini sağladı.

B Filmlerin Karakteristik Yapısı

B filmler ile ilgili yanlış bir kanı hepsini “kötü” olduğu bilgisidir. B kısaltmasının “bad” kelimesinden geldiği düşünülür. İçlerinde çok fazla kötü olarak nitelendirilebilecek film de barındırır. Buna rağmen çok fazla kült ve klasik haline gelmiş B film bulunmaktadır.

B filmler düşük maliyetlidir. Bu sebeple filmin birden fazla bileşeninde tasarrufa gidilir. Sanat yönetimi, kostüm, makyaj, teknik kadro, görsel efektler, kamera yönetimi ve tüm disiplinler düşük anapara sebebiyle risk altındadır. Filmde belirgin şekilde filme B film tadını veren sorunlar göze çarpar. Bu sorunlar B filminin karakteristiği içerisinde izleyicileri tarafından kabul görür.

B film zamanla Hollywood’un altın çağındaki çıkış noktasından sıyrılıp bir film tipi haline gelip dünyada yaygınlaştı. Düşük bütçeli filmlerdeki süreklilik arz eden kritik hatalar tüm dünyada bu filmlerin B tipi içerisine yerleştirilmesine sebep oldu.

Çoğu B film finansman eksikliğinden kaynaklanan sorunlarını senaryolarındaki cüretkar tavırlarıyla çözmeye çalışır. Bu şekilde düşük bütçelere rağmen yüksek finansman, uzun süreli araştırma, teknik, sanatsal ve oyunculuk becerileri gerektiren konular cüretkar şekilde işlenir: Dünyalar arası savaşlar, dev yaratıkların şehirleri istilası vb.

Önemli B Film Yönetmenleri ve Sinemacıları

 • Sam Raimi
 • Peter Jackson
 • Lloyd Kaufman
 • John Waters
 • Edward D. Wood Jr.
 • Tobe Hooper
 • Edgar G. Ulmer
 • Ed Wood
 • Godfrey Ho
 • Roger Corman

En İyi B Filmler

B Film Listesi

Sıralama (listeleme, gösterim, IMDb puanı)

 1. It Came from Beneath the Sea (1955) Robert Gordon
 2. “It Came from Beneath the Sea” (1955), bir denizaltı tarafından nükleer testlerden sonra deniz canavarlarının ortaya çıkması konusunu ele alır. Canavarlar, Pasifik Okyanusu’nda gemilere ve sahil kasabalarına saldırarak korku ve kaos yaratır. Hükümet, canavarın büyüklüğüne ve gücüne karşı çaresiz kalırken, bir deniz bilimci ve bir denizaltı komutanı çözümü bulmak için…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 5,9

 3. The Giant Claw (1957) Fred F. Sears
 4. “The Giant Claw” 1957 yapımı bir korku-bilimkurgu filmidir. Hikaye, bir bilim adamının beklenmedik bir şekilde dev bir kuş benzeri yaratığın varlığını keşfetmesiyle başlar. Yaratık, Amerika Birleşik Devletleri’ni tehlikeye atarak yol boyunca korku ve yıkıma neden olur. Başrolde, yaratığı durdurmak için çalışan bir bilim adamı ve bir gazeteci yer alır. Filmin…➝

  Bilgi | Fragman
  KA
  IMDb 4,5

 5. The VelociPastor (2018) Brendan Steere
 6. “The VelociPastor” 2018 yılında Brendan Steere tarafından yönetilen ve bir din adamının dinozora dönüşmesi hikayesini anlatan bir Amerikan bağımsız filmidir. Film, kendini suçlu hisseden bir rahip olan Doug’un Çin’deki misyonerlik çalışmaları sırasında bir dinozora dönüşmesiyle başlar. Dinozor güçleri, Doug’a şiddetli bir çete tarafından öldürülen ailesinin intikamını alma yolunda yardımcı olur….➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 5

 7. The Tingler (1959) William Castle
 8. 1959 yapımı “The Tingler”, cinayet, korku ve gerilim unsurlarını içeren bir film. Film, bir patolog olan Dr. Warren Chapin’in bir parazit keşfetmesi ve bu parazitin insan vücudunda yarattığı hislerin insanları kontrol edebileceğini keşfetmesi üzerine odaklanıyor. Dr. Chapin, bu paraziti insan vücudundan çıkarmak için deneyler yapmaya başlar ve kısa sürede korkunç…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,6

 9. Them! (1954) Gordon Douglas
 10. “Them!”, 1954 yapımı bir Amerikan bilim kurgu/horror filmidir. Film, New Mexico’da devasa boyutlara sahip karıncaların ortaya çıkmasıyla başlar ve ardından Amerikan hükümetinin karıncaların kaynağını araştırma çabalarını konu alır. Kaynakları araştırırken hükümet, karıncaların radyasyonla mutasyona uğramış olduğunu keşfeder ve karıncaların daha da büyük bir koloniye ait olduklarını fark ederler. Film, bilim…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,2

 11. The Incredible Melting Man (1977) William Sachs
 12. “The Incredible Melting Man”, 1977 yılında çekilmiş bir Amerikan korku bilimkurgu filmidir. Film, bir uzay görevinde radyasyona maruz kalan bir astronotun dünya’ya geri dönüşünü konu almaktadır. Döndükten sonra gizemli bir hastalığa yakalanan astronot, yavaş yavaş erimeye başlar ve insanları öldürmeye başlar. Doktorlar, astronotun hastalığını ve neden eridiğini keşfetmeye çalışırlar ve…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 4,1

 13. Sharknado (2013) Anthony C. Ferrante
 14. “Sharknado” adlı film, Los Angeles’ı etkisi altına alan şiddetli bir fırtınanın, devasa köpek balıklarını da içeren bir su hortumuna dönüşmesi sonucu yaşananları konu ediyor. Fırtına, sokaklarda ciddi bir yıkıma neden olurken, halkın sağ kalan üyeleri hayatta kalmak için mücadele ederken, köpek balıkları da dahil olmak üzere birçok deniz canlısı, insanların…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 3,3

 15. Miami Connection (1987) Woo-sang Park, Y.K. Kim
 16. “Miami Connection” 1987 yılında yönetmenliğini Y.K. Kim ve Woo-sang Park’ın üstlendiği bir aksiyon filmdir. Film, Miami’de bulunan bir ninja grubuyla Koreli bir motosiklet çetesinin mücadelesini anlatmaktadır. Bir rock müzik grubu da araya girerek olayların seyrini değiştirir. Film, kötü oyunculuk, senaryo ve prodüksiyon değerleriyle bilinir ve zamanla bir kült klasiği haline…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 5,6

 17. Female Trouble (1974) John Waters
 18. “Female Trouble” John Waters tarafından yazılıp yönetilen 1974 tarihli bir kara komedi filmidir. Film, hayal kırıklığına uğramış bir genç kız olan Dawn Davenport’un hayatını anlatır. Dawn, ailesi tarafından reddedildiğinde ve işsiz kaldığında hayatının yolunda gitmeyeceğini anlar. Kendi yolunu çizmek için suç işlemeye başlar ve sonunda onu ünlü bir yıldıza dönüştüren…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,1

 19. Destroy All Monsters (1968) Ishirô Honda, Jun Fukuda
 20. “Destroy All Monsters”, 1968 yılında çekilmiş bir Japon kaiju filmidir. Film, 1999 yılında geçmektedir ve tüm dev canavarların Monsterland adlı bir adada toplandığı ve insanlığın huzur içinde yaşadığı bir gelecekte geçmektedir. Ancak, bir grup uzaylı dünyayı ele geçirerek canavarları kontrol altına alır ve insanları köleleştirir. Canavarlar, uzaylıların isteklerini yerine getirerek…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,4

 21. C.H.U.D. (1984) Douglas Cheek
 22. “C.H.U.D.” bir bilim kurgu/korku filmidir. New York’ta kanalizasyonda yaşayan ve radyasyona maruz kalmış insanlar üzerinde yapılan illegal bir deney sonucu mutant canavarlara dönüşmüşlerdir. Korkunç yaratıklar şehrin altından yukarı doğru çıkarak sıradan insanları avlarlar. Polis ve bir grup aktivist, mutasyona uğramış bu canavarlarla savaşarak şehri korumaya çalışırlar.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 5,5

 23. Class of Nuke ‘Em High (1986) Richard W. Haines, Lloyd Kaufman
 24. “Class of Nuke ‘Em High”, 1986 yılında çekilmiş bir Amerikan yapımı bir komedi-korku filmidir. Tromaville Yüksek Okulu’nda nükleer santrallerin olumsuz etkileriyle ilgili bir dizi olay yaşanmaktadır. Bu olaylar, öğrencilerin radyasyon maruziyeti sonucu mutasyona uğraması ve tuhaf davranışlarda bulunmasıyla devam eder. Filmin konusu, nükleer santrallerin olası tehlikelerini, ekolojik felaketleri ve gençlerin…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 5,6

 25. A Bucket of Blood (1959) Roger Corman
 26. “A Bucket of Blood” 1959 yapımı bir kara mizah ve korku filmidir. Walter adında sıradan bir garson, kendisini sanatçı olarak kanıtlamaya karar verir. Ancak yetersiz yeteneği nedeniyle işler istediği gibi gitmez. Bir gün, garson kazara bir kedi öldürür ve onu kil ile kaplar. Bu iş, ona aniden yaratıcılık kazandırır ve…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,7

 27. Basket Case (1982) – Frank Henenlotter
 28. Duane Bradley etrafındakiler tarafından daha sonra yaratık veya canavar olarak nitelendirilecek parçası ile birlikte intikam için bir dizi doktoru ziyaret etmektedir. İkili intikam için doktorları sırayla katlederken, kaldıkları oteldeki meraklı misafirler ise Duane’in yanından ayırmadığı kutunun içerisinde ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,1

 29. Chopping Mall (1986) – Jim Wynorski
 30. Alışveriş merkezinde çalışan gençler kendileri için güzel bir gece hazırlamışlardır. Bolca seks ve alkol alışveriş merkezinin kapanmasının ardından gece boyu kendilerini beklemektedir. Tek problemleri ise alışveriş merkezi tarafından yeni görevlendirilen güvenlik robotlarının beklenilenden çok daha fazla saldırgan olmalarıdır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 5,6

 31. Samurai Cop (1991) – Amir Shervan
 32. Amerika’da faaliyet gösteren Japon asıllı uyuşturucu mafyasını çökertmek için polis tarafından “samuray polis” olarak adlandırılacak Joe Marshall yardıma çağırılır. Joe Marshall ve ekibi sergileyecekleri dövüş ve yatak performansları ile mafyayı çökertmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 4,5

 33. The Incredible Shrinking Man (1957) – Jack Arnold
 34. Radyoaktiviteden etkilenen Scott Carey anlaşılmaz şekilde gün geçtikçe küçülmeye başlar. Bu durum başlarda eşi ve çevresi ile ilgili çok da büyük olmayan sorunlara yol açsa da ileride evin kedisi dahi kendisi için yaşamsal bir riske dönüşecektir.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,6

 35. X: The Man with the X-Ray Eyes (1963) – Roger Corman
 36. Dr. James Xavier yaptığı bilimsel çalışmaların karşılığını almıştır. Gözüne damlattığı karışım sayesinde nesnelerin arkasını veya içlerini görebilmektedir. Kullandığı karışım, Dr. James Xavier’i kısa sürede giderek daha agresif bir yapıya sokacak ve etrafındakilere zarar verip yaşamını tamamen değiştirmeye zorlayacaktır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,6

 37. The Valley of Gwangi (1969) – Jim O’Connolly
 38. Tuck Kirby arkadaşları ile birlikte lanetli Gwangi vadisindeki arayışlarında prehistorik döneme ait canlılarla karşılaşırlar. Tuck Kirby ve ekibi bu canlılardan bir tanesi olan Tyrannosaurus Rex’i yaşam ortamından kaçırıp sirkte sergilemek için mücadeleye girişecektir.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,2

 39. Attack of the 50 Foot Woman (1958) – Nathan Juran
 40. Nancy Fowler Archer arabasıyla yolda ilerlerken uzaydan gelenler ile karşılaşır. Kasabasına geri dönüp olanları etrafındakiler anlattığında ciddiye alınmaz. Nancy eşi Harry’den yardım almakta istediğinde ise her şey daha da kötüye gidecektir. Harry, Nancy’nin ölmesi için oldukça hevesli, Nancy’nin mirasının peşinde olan çapkın bir eştir.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 5

 41. Hobgoblins (1988) – Rick Sloane
 42. Kevin güvenlik görevlisi olarak başladığı işin ilk gecesinde her şeyi batırır. Eski güvenlik görevlisinin kasa dairesinde 30 yıldır hapsettiği uzaylıların kaçmasına sebep olur. Hobgoblin isimli yaratıklar kişilere, kendi fantazilerini yaşatarak etkileri altına alıp ardından onları ölüme sürüklemektedirler. Kevin hatasını telafi etmek için ilk olarak sevgilisi ve arkadaşlarını kurtarmak zorundadır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 2

 43. Hard Ticket to Hawaii (1987) – Andy Sidaris
 44. Donna ve Taryn, Molokai’daki uyuşturucu trafiğinin önüne geçmeye çalışan iki ajandır. Karşılarında yok etmeleri gereken bir çetenin yanında aynı zamanda başa bela dev bir yılan da bulunmaktadır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 4,9

 45. The House of the Laughing Windows (1976) – Pupi Avati
 46. Stefano, ressamının ölmesi sebebiyle yarıda kalmış bir eseri tamamlamak için biraz izebe sayılabilecek kasabadaki kilise içerisinde çalışmalarına başlar. Zamanla resmi bir kenara bırakıp ölen ressamın ölüm sebebi üzerinde araştırmalara başlayan Stefano bir çok bilinmeyeni açığa çıkartacaktır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7

 47. Army of Darkness (1992) – Sam Raimi
 48. Ash istemediği bir şekilde, zamanda yolculuk yaparak kendisini 14. yüzyılın ortasında bulur. Ash’in 20. yüzyıla geri dönebilmesi için kendisini tutsak alanların elinden kurtulması, savaşan tarafları barıştırması, doğa üstü güçleri olan bir kitabı ele geçirmesi ve Karanlığın Ordusu’nu yenmesi gerekecektir.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,4

 49. The Gingerdead Man (2005) – Charles Band
 50. Gingerdead Man intikam için fırın işletmecisi Sarah Leigh’in mekanını basmıştır. Gece boyunca Sarah ve fırın içerisinde kalan diğer arkadaşları için katliamı yaşatacak Gingerdead Man ortalığı kana bulayacaktır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 3,4

 51. Inferno (1980) – Dario Argento
 52. Rose Elliot gizemli kitap “Üç Anne”yi okumasının ardından kendisini geri çekemeyeceği bir bulmaca içerisinde bulur. Kendisine yardımcı olması için kardeşi Mark Elliot’ı da yanına, New York’a çağırır. Rose’un içinde yaşadığı bina bir çok kişiye mezar olacak lanetli bir yapıdır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,5

 53. The Brain That Wouldn’t Die (1962) – Joseph Green
 54. Dr. Bill Cortner organ nakli ile kafayı bozmuştur. Kendisinin sebep olduğu trafik kazası sonucu kaybettiği sevgilisi Jan Compton’da Bill Cortner için bir kobaya dönüşecektir. Jan’i hayatta tutmaya çalışan Bill’in, sevgilisi için uygun bir vücut bulması gerekecektir.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 4,4

 55. Killer Klowns from Outer Space (1988) – Stephen Chiodo
 56. Mike ve Debbie tam da sevişmeye başlayacaklarken, uzaydan gelen bir ışık hüzmesinin farkederler. Debbie daha az önce macera arayan Mike’ı, dünyaya gelen şeyin ne olduğunu anlayabilmek için ışığın düştüğü yere gitmeye ikna eder. Mike ve Debbie’nin ormanın ortasındaki sirk ile dünyaya istila için gelmiş palyaçoları keşfetmesi çok uzun sürmeyecektir.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,1

 57. The Room (2003) – Tommy Wiseau
 58. Johnny nişanlısı Lisa ile aynı evde yaşamaktadır. İş hayatı çalkantılı olsa da etrafında bir çok sevdiği insan ve dostu vardır. Ve hepsinden önemlisi biricik Lisa her zaman yanındadır. Lisa evliliklerine kısa bir süre kala Johnny’den sıkılır ve ilginç şekilde nişanlısını en yakın arkadaşı ile aldatmaya karar verir.

  The Room teknik ve öykü açısından olmaması gereken her şeyin tek tek gerçekleştiği, izleyicisini sinir veya gülme krizi arasında oynak bir noktada konumlandıran absürt kült.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 3,6

 59. Bad Taste (1987) – Peter Jackson
 60. Derek arkadaşları ile birlikte küçük bir kasabada yaşayan insanların ortadan kaybolmalarının sebebini araştırmaktadır. Kısa zaman içerisinde kasabanın insan formuna yakın uzaylılar tarafından istila edidiğini ve insanların ise sadece uzaylıların yemeklerine dönüştüğünü fark ederler.

  Bu filmin büyüklüğünü anlatmak için Lord Of The Rings’ten bahsetmeye gerek yok. Bad Taste; Peter Jackson’ın azmedip becerdiği, yazdığı, oynadığı, yönettiği, finanse ettiği şaheserdir. Yapımı 4 yıl süren film sadece hafta sonları çekilmiş, filmde Peter Jackson ve yakın arkadaşları rol almıştır.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,5

 61. The Toxic Avenger (1984) – Michael Herz, Lloyd Kaufman
 62. Zengin ve kaslı çocuklar ile popüler ve güzel kızların kabul edilemez tavırları ve yaşanan akıl almaz bir kaza kahramanımız paspasçı Mitchell Cohen’i süper kahramana dönüştürecektir. The Toxic Avenger tüm loserların sesi olacaktır.

  Sayısız gizli ve açık toplum, emniyet güçleri, mafya, siyaset ve düzen göndermeleri, eleştirel ve politik yapısı ile kült bir klasik.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,2
Paylaş