B Film Listesi

B-filmler B-filmler

B Film Listesi

Makale 4dk okuma Liste 18 Film

Güncelleme 06/12/2020
İlişkili Listeler Bağımsız Filmler Listesi

B Film (B movies) listesi, Hollywood’un altın çağında ekonomik zorluklar sebebiyle ortaya çıkmış, sonrasında tüm dünyada benzerleri çekilen içerisinde kült, bağımsız ve istismar sinemasının önemli örneklerini barındıran B film seçkisinden oluşur.

Bahadır Mahmut


B Film

B film, Hollywood’un altın çağında yaşanan Büyük Buhran sebebiyle ekonomik çöküşün eşiğine gelen sinema sektörünün daha fazla izleyiciyi salonlara çekebilmek için sisteme dahil ettiği düşük maliyetli filmlerdir.

B filmler, izleyiciye ulaştırılmak istenen asıl film olan A filmlerin ardından sinema salonlarında gösterilen, düşük maliyetli, sanatsal ve teknik açıdan genellikle yeterli olmayan filmler olarak ortaya çıktı.

B Nedir? B Ne Demektir?

B film ismi A film olarak nitelendirilen filmlerin sonrasında gösterilen filmlerin alfabetik sırada aldıkları isimdir.

Genellikle hatalı şekilde B filmlerin, düşük bütçeli ve profesyonellikten uzak filmler olmaları sebebiyle kötü (bad) kelimesini baş harfi ile isimlendirildikleri düşünülür.

Filmlerin Kısa Tarihsel Gelişimi

Amerika’da 1929 yılında başlayan Büyük Buhran tüm sektörler gibi sinema sektörünü de olumsuz şekilde etkiledi. Film üretim ve gösterim maliyetleri artarken ekonomik olarak zayıflamış seyirci, tasarruf amacıyla daha az sinemaya gitmeye başladı.

New England’da bulunan sinema salonları kötü gidişatı durdurmak için izleyicilerine tek bilet fiyatına artarda iki film (double features) göstermeye başladı. Bu yöntem ekonomik olarak daralma yaşanan bir ortamda sinema biletini daha değerli hale getirdi. Çözüm işe yaradı ve izleyici sayısı arttı. Kısa zaman içerisinde iki film birden uygulaması farklı şekillerde ülkeye yayılmaya başladı.

Double-Features-Poster
Double Features Poster

İki film birden sisteminin yaygınlaşmasına karşın özellikle büyük film üreticilerine bağlı salonların elinde bulunan iki üst seviyede film göstermesi maliyetlerini beklenmedik şekilde artırdı. Bu sorunu çözebilmek için büyük sinema salonları ilk olarak A film olarak nitelendirilecek üst seviyedeki filmi ardından ise B film olarak nitelendirilecek düşük maliyetli filmi gösterme yolunu tercih etti.

Çıkış döneminde B filmler maliyet, süre ve nitelik olarak kategorize edilmeye başlandı:

Major Studio B Film

Büyük Beşli olarak bilinen MGM, Paramount, Warner Bros., Twentieth Century Fox, ve RKO tarafından çekilen “major studio B film”leri.

Major-Studio Programmers

Salonun program uygunluğuna göre A veya B olarak gösterime alınabilecek B filmler “major-studio programmers”.

Smaller Company Bs

Daha çok Monogram, Republic, and Producers Releasing Corporation (PRC) gibi firmalar tarafından çekilen “smaller company Bs”.

Poverty Row

1920’lerden 1950’lere kadar Hollywood’ta küçük yapım firmaların çektiği çok düşük bütçeli “Poverty Row” olarak adlandırılan B filmler.

B filmlerin finansal olarak farklılaşan bu tipleri arasında sanatsal ve teknik açıdan genellikle büyük farklar oluyordu. Örneğin major studio programmerlar, smaller compay B filmlerine göre teknik ve artistik açıdan çok daha yeterli filmlerdi.

İki film birden gösterim yöntemi ekonomik çöküş içindeki izleyici, sinema salonu, sektör çalışanları, film yapımcıları için olumlu sonuçlar ortaya çıktı.

Film izleyicileri aldıkları tek bilet ile A ve B tipinde gösterilen iki filmi birden izleme avantajını elde ettiler. Bu durum basit bir finansal avantaj dışında ekonomik sistemin çöküşünün kişilerdeki psikolojik etkilerini azaltması açısından da önemliydi. Özellikle B filmler izleyiciyi içinde bulunulan ekonomik çöküşten tamamen sıyıracak nitelikteydi.

The-Giant-Claw-
The Giant Claw 1957

Sinema salonları yüksek maliyetli ve az izlenen A filmlerin ardına düşük maliyetli B filmleri koyarak bilet satışlarını çok düşük maliyetlerle arttırdı, karlılıklarını yükseltti.

Büyük Buhranda ekonomik sebeplerden ötürü ortaya çıkan B filmler kısa zamanda yapımcısından izleyicisine kadar sinema sektörü içerisindeki her bileşenin denenip test edildiği bir alan dönüştü. Düşük maliyetlerine rağmen getirdiği kazanımlar sebebiyle B filmlerin devamlılığı Büyük Buhran sonrasında da devam etti. Sinemanın neredeyse herkese açık ve herkes tarafından kabul gören bu alanı sadece Amerika’da değil tüm dünyada sinemanın gelişimi için önem arz etti.

Dünya genelinde B filmler ana akım filmlerden farklı olarak izleyici salona çekebilmek için çok fazla risk alıp, şok etkisi yaratarak sınırları sürekli zorladı. Bu şekilde çekilen B filmler birçok kült, absürt, yasaklı, bağımsız filmin ortaya çıkması için önemli bir alan yarattı.

Kült, absürt, yasaklı ve bağımsız filmlerin yanında sex, çıplaklık, ırk, sosyal sınıf, şiddet ve daha birçok konuda yasal, ahlaki ve toplumsal sınırları zorlayan istismar filmi türü de B film kapsamı altında genişledi.

Teknik ve içerikte alınan risklere benzer şekilde oyuncu kadrosu ve teknik ekipte de belirli riskler alındı. B film sinema kariyerine başlamak için kolay bir ilk adıma dönüştü. B film ile kariyerine başlayan bir çok kişi A filmlerde ve ileride televizyonda kariyerine devam edebilmek için gerekli tecrübeyi kazandı.

Sharknado--The-Second-One-
Sharknado 2 The Second One (2014)

1950’lere kadar genelde sinemada gösterim imkanı bulan B filmler, televizyonun yaygınlaşması ile evlere de girmeye başladı. Midnight movies olarak sınıflandırılan filmlerde sıklıkla B filmlere yer verildi. B filmler bağımsız sinema ve istismar sineması için önemli bir çıkış noktasıydı. Filmlerin içerikleri zorlayıcı olabiliyordu. Ana akım dışındaki B filmler daralıp genişleyen yasaklamalar ve mali sebeplerden ötürü farklı gösterim ortamlarında zaman içerisinde kendilerine yer buldu. Drive-in ve grindhouse’lar B filmler için önemli gösterim ve gelir noktalarıydı. VHS’lerin ve sonrasında internetin yaygınlaşmasıyla B filmler tarihlerindeki en geniş dağıtım kanalına ulaştı. P2P teknolojisi ile izleyici kitlesi geç 20.yy’da kemikleşmeye başladı. B filmler için özelleştirilmiş magazinler, bloglar, web sayfaları ve festivaller B filmlerin zamanla ana akım izleyicisi tarafından da kısmen kabul görmesini sağladı.

B Filmlerin Karakteristik Yapısı

B filmler ile ilgili yanlış bir kanı hepsini “kötü” olduğu bilgisidir. B kısaltmasının “bad” kelimesinden geldiği düşünülür. İçlerinde çok fazla kötü olarak nitelendirilebilecek film de barındırır. Buna rağmen çok fazla kült ve klasik haline gelmiş B film bulunmaktadır.

B filmler düşük maliyetlidir. Bu sebeple filmin birden fazla bileşeninde tasarrufa gidilir. Sanat yönetimi, kostüm, makyaj, teknik kadro, görsel efektler, kamera yönetimi ve tüm disiplinler düşük anapara sebebiyle risk altındadır. Filmde belirgin şekilde filme B film tadını veren sorunlar göze çarpar. Bu sorunlar B filminin karakteristiği içerisinde izleyicileri tarafından kabul görür.

B film zamanla Hollywood’un altın çağındaki çıkış noktasından sıyrılıp bir film tipi haline gelip dünyada yaygınlaştı. Düşük bütçeli filmlerdeki süreklilik arz eden kritik hatalar tüm dünyada bu filmlerin B tipi içerisine yerleştirilmesine sebep oldu.

Çoğu B film finansman eksikliğinden kaynaklanan sorunlarını senaryolarındaki cüretkar tavırlarıyla çözmeye çalışır. Bu şekilde düşük bütçelere rağmen yüksek finansman, uzun süreli araştırma, teknik, sanatsal ve oyunculuk becerileri gerektiren konular cüretkar şekilde işlenir: Dünyalar arası savaşlar, dev yaratıkların şehirleri istilası vb.

Önemli B Film Yönetmenleri ve Sinemacıları

 • Sam Raimi
 • Peter Jackson
 • Lloyd Kaufman
 • John Waters
 • Edward D. Wood Jr.
 • Tobe Hooper
 • Edgar G. Ulmer
 • Ed Wood
 • Godfrey Ho
 • Roger Corman

En İyi B Filmler

B Film Listesi

*Liste filmleri yapım yılları yeniden eskiye olacak şekilde sıralanmıştır.

 1. The Gingerdead Man (2005) – Charles Band
 2. Gingerdead Man intikam için fırın işletmecisi Sarah Leigh’in mekanını basmıştır. Gece boyunca Sarah ve fırın içerisinde kalan diğer arkadaşları için katliamı yaşatacak Gingerdead Man ortalığı kana bulayacaktır.

  Bilgi | Fragman

 3. The Room (2003) – Tommy Wiseau
 4. Johnny nişanlısı Lisa ile aynı evde yaşamaktadır. İş hayatı çalkantılı olsa da etrafında bir çok sevdiği insan ve dostu vardır. Ve hepsinden önemlisi biricik Lisa her zaman yanındadır. Lisa evliliklerine kısa bir süre kala Johnny’den sıkılır ve ilginç şekilde nişanlısını en yakın arkadaşı ile aldatmaya karar verir.

  The Room teknik ve öykü açısından olmaması gereken her şeyin tek tek gerçekleştiği, izleyicisini sinir veya gülme krizi arasında oynak bir noktada konumlandıran absürt kült.

  Bilgi | Fragman

 5. Army of Darkness (1992) – Sam Raimi
 6. Ash istemediği bir şekilde, zamanda yolculuk yaparak kendisini 14. yüzyılın ortasında bulur. Ash’in 20. yüzyıla geri dönebilmesi için kendisini tutsak alanların elinden kurtulması, savaşan tarafları barıştırması, doğa üstü güçleri olan bir kitabı ele geçirmesi ve Karanlığın Ordusu’nu yenmesi gerekecektir.

  Bilgi | Fragman

 7. Samurai Cop (1991) – Amir Shervan
 8. Amerika’da faaliyet gösteren Japon asıllı uyuşturucu mafyasını çökertmek için polis tarafından “samuray polis” olarak adlandırılacak Joe Marshall yardıma çağırılır. Joe Marshall ve ekibi sergileyecekleri dövüş ve yatak performansları ile mafyayı çökertmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

  Bilgi | Fragman

 9. Killer Klowns from Outer Space (1988) – Stephen Chiodo
 10. Mike ve Debbie tam da sevişmeye başlayacaklarken, uzaydan gelen bir ışık hüzmesinin farkederler. Debbie daha az önce macera arayan Mike’ı, dünyaya gelen şeyin ne olduğunu anlayabilmek için ışığın düştüğü yere gitmeye ikna eder. Mike ve Debbie’nin ormanın ortasındaki sirk ile dünyaya istila için gelmiş palyaçoları keşfetmesi çok uzun sürmeyecektir.

  Bilgi | Fragman

 11. Hobgoblins (1988) – Rick Sloane
 12. Kevin güvenlik görevlisi olarak başladığı işin ilk gecesinde her şeyi batırır. Eski güvenlik görevlisinin kasa dairesinde 30 yıldır hapsettiği uzaylıların kaçmasına sebep olur. Hobgoblin isimli yaratıklar kişilere, kendi fantazilerini yaşatarak etkileri altına alıp ardından onları ölüme sürüklemektedirler. Kevin hatasını telafi etmek için ilk olarak sevgilisi ve arkadaşlarını kurtarmak zorundadır.

  Bilgi | Fragman

 13. Hard Ticket to Hawaii (1987) – Andy Sidaris
 14. Donna ve Taryn, Molokai’daki uyuşturucu trafiğinin önüne geçmeye çalışan iki ajandır. Karşılarında yok etmeleri gereken bir çetenin yanında aynı zamanda başa bela dev bir yılan da bulunmaktadır.

  Bilgi | Fragman

 15. Bad Taste (1987) – Peter Jackson
 16. Derek arkadaşları ile birlikte küçük bir kasabada yaşayan insanların ortadan kaybolmalarının sebebini araştırmaktadır. Kısa zaman içerisinde kasabanın insan formuna yakın uzaylılar tarafından istila edidiğini ve insanların ise sadece uzaylıların yemeklerine dönüştüğünü fark ederler.

  Bu filmin büyüklüğünü anlatmak için Lord Of The Rings’ten bahsetmeye gerek yok. Bad Taste; Peter Jackson’ın azmedip becerdiği, yazdığı, oynadığı, yönettiği, finanse ettiği şaheserdir. Yapımı 4 yıl süren film sadece hafta sonları çekilmiş, filmde Peter Jackson ve yakın arkadaşları rol almıştır.

  Bilgi | Fragman

 17. Chopping Mall (1986) – Jim Wynorski
 18. Alışveriş merkezinde çalışan gençler kendileri için güzel bir gece hazırlamışlardır. Bolca seks ve alkol alışveriş merkezinin kapanmasının ardından gece boyu kendilerini beklemektedir. Tek problemleri ise alışveriş merkezi tarafından yeni görevlendirilen güvenlik robotlarının beklenilenden çok daha fazla saldırgan olmalarıdır.

  Bilgi | Fragman

 19. The Toxic Avenger (1984) – Michael Herz, Lloyd Kaufman
 20. Zengin ve kaslı çocuklar ile popüler ve güzel kızların kabul edilemez tavırları ve yaşanan akıl almaz bir kaza kahramanımız paspasçı Mitchell Cohen’i süper kahramana dönüştürecektir. The Toxic Avenger tüm loserların sesi olacaktır.

  Sayısız gizli ve açık toplum, emniyet güçleri, mafya, siyaset ve düzen göndermeleri, eleştirel ve politik yapısı ile kült bir klasik.

  Bilgi | Fragman

 21. Basket Case (1982) – Frank Henenlotter
 22. Duane Bradley etrafındakiler tarafından daha sonra yaratık veya canavar olarak nitelendirilecek parçası ile birlikte intikam için bir dizi doktoru ziyaret etmektedir. İkili intikam için doktorları sırayla katlederken, kaldıkları oteldeki meraklı misafirler ise Duane’in yanından ayırmadığı kutunun içerisinde ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

  Bilgi | Fragman

 23. Inferno (1980) – Dario Argento
 24. Rose Elliot gizemli kitap “Üç Anne”yi okumasının ardından kendisini geri çekemeyeceği bir bulmaca içerisinde bulur. Kendisine yardımcı olması için kardeşi Mark Elliot’ı da yanına, New York’a çağırır. Rose’un içinde yaşadığı bina bir çok kişiye mezar olacak lanetli bir yapıdır.

  Bilgi | Fragman

 25. The House of the Laughing Windows (1976) – Pupi Avati
 26. Stefano, ressamının ölmesi sebebiyle yarıda kalmış bir eseri tamamlamak için biraz izebe sayılabilecek kasabadaki kilise içerisinde çalışmalarına başlar. Zamanla resmi bir kenara bırakıp ölen ressamın ölüm sebebi üzerinde araştırmalara başlayan Stefano bir çok bilinmeyeni açığa çıkartacaktır.

  Bilgi | Fragman

 27. The Valley of Gwangi (1969) – Jim O’Connolly
 28. Tuck Kirby arkadaşları ile birlikte lanetli Gwangi vadisindeki arayışlarında prehistorik döneme ait canlılarla karşılaşırlar. Tuck Kirby ve ekibi bu canlılardan bir tanesi olan Tyrannosaurus Rex’i yaşam ortamından kaçırıp sirkte sergilemek için mücadeleye girişecektir.

  Bilgi | Fragman

 29. X: The Man with the X-Ray Eyes (1963) – Roger Corman
 30. Dr. James Xavier yaptığı bilimsel çalışmaların karşılığını almıştır. Gözüne damlattığı karışım sayesinde nesnelerin arkasını veya içlerini görebilmektedir. Kullandığı karışım, Dr. James Xavier’i kısa sürede giderek daha agresif bir yapıya sokacak ve etrafındakilere zarar verip yaşamını tamamen değiştirmeye zorlayacaktır.

  Bilgi | Fragman

 31. The Brain That Wouldn’t Die (1962) – Joseph Green
 32. Dr. Bill Cortner organ nakli ile kafayı bozmuştur. Kendisinin sebep olduğu trafik kazası sonucu kaybettiği sevgilisi Jan Compton’da Bill Cortner için bir kobaya dönüşecektir. Jan’i hayatta tutmaya çalışan Bill’in, sevgilisi için uygun bir vücut bulması gerekecektir.

  Bilgi | Fragman

 33. Attack of the 50 Foot Woman (1958) – Nathan Juran
 34. Nancy Fowler Archer arabasıyla yolda ilerlerken uzaydan gelenler ile karşılaşır. Kasabasına geri dönüp olanları etrafındakiler anlattığında ciddiye alınmaz. Nancy eşi Harry’den yardım almakta istediğinde ise her şey daha da kötüye gidecektir. Harry, Nancy’nin ölmesi için oldukça hevesli, Nancy’nin mirasının peşinde olan çapkın bir eştir.

  Bilgi | Fragman

 35. The Incredible Shrinking Man (1957) – Jack Arnold
 36. Radyoaktiviteden etkilenen Scott Carey anlaşılmaz şekilde gün geçtikçe küçülmeye başlar. Bu durum başlarda eşi ve çevresi ile ilgili çok da büyük olmayan sorunlara yol açsa da ileride evin kedisi dahi kendisi için yaşamsal bir riske dönüşecektir.

  Bilgi | Fragman