Savaş Filmleri Listesi

The Deer Hunter kultalt.com 2 e1527686563906 The Deer Hunter kultalt.com 2 e1527686563906

Savaş Filmleri Listesi

Makale 1dk okuma Liste 17 Film

Güncelleme 2023 v3


İlişkili Listeler Kült Filmler Listesi

KültAlt Savaş Filmleri Listesi, insanın en yıkıcı ürünü olan savaş ile sınanmasını ön plana çıkartmaya çalışıyor. Her filmde görsel bir şölenden ziyade karşınızda bulunan şey; bolca kan, ölüm, psikolojik travma, katliam ve otorite seviyesinde sapkınlık.

Bahadır Mahmut

Film Listesi Hakkında

Genel olarak savaş filmlerinden beklenen -ana akımın sinemanın ticari kaygıları sebebiyle- perdede görünen şeyin bir görsel şölene ve aynı zamanda duygu sömürüsüne dönüşmesidir. Ana akım bu şekilde izleyicisine savaş kavramını rahatsız etmeden ulaştırmanın akılcı bir yolunu bulmuştur. Bu yol hiç bir koşul altında zorlanmak istemeyen ana akım izleyicisi tarafından da kabul görmüştür. Sonuç olarak, savaş gibi rahatsız edici olması gereken bir şeyin izleyici tarafından tatmin içerisinde karşılanması ilgili film içerisinde, aslında savaş kavramından geriye ne kadar az kaldığının açık bir göstergesidir.

İnsan Unsuru

Savaş filmler liste içeriği oluşturan filmler genel olarak insana odaklanmaktadır. Bu insanlar ölen, ölüm emri veren, öldüren ve istisnasız her seferinde -hayatta kalması durumunda- kendisini psikolojik çıkmazlar içerisinde bulandır.

Karakter Değişimi

Filmlerde savaş öyle bir öykü dinamiğidir ki içine giren hiç kimse aynı şekilde kalamaz. Savaş makinesi herkesi öğütür, değiştirir, istisnasız dönüştürür. Bu sebeple karakter gelişimleri aşağıda listelenmiş filmlerde en öne çıkan niteliklerden birisidir.

Savaş Filmleri Listesi

Sıralama (listeleme, gösterim, IMDb puanı)

 1. Platoon (1986) Oliver Stone
 2. Oliver Stone’un yönetmenliğini yaptığı 1986 yapımı Platoon, Vietnam Savaşı’nın acımasızlığını anlatan bir savaş dramasıdır. Film, 1967’de Vietnam’da savaşan genç bir Amerikan askerinin (Charlie Sheen) gözünden yaşananları aktarmaktadır. Askerler arasında yaşanan çatışmalar, gerilim ve intikam hikayesi, film boyunca izleyicinin karşısına çıkar. Film, savaşın insanların üzerindeki psikolojik etkisini ve insanların savaş sırasında…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,1

 3. Apocalypse Now (1979) Francis Ford Coppola
 4. 1979 yapımı Apocalypse Now, Joseph Conrad’ın “Karanlıkta Kalanlar” adlı romanından uyarlanan Vietnam Savaşı’na dair bir film. Hikaye, Kaptan Benjamin Willard (Martin Sheen) adlı bir özel kuvvetler askerinin, Yüzbaşı Kurtz (Marlon Brando) adlı üst düzey bir askerinin Vietnam’daki ordu dışı bir topluluğunu bulmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkmasını anlatıyor. Film, savaşın…➝

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,5

 5. Kagemusha (1980) – Akira Kurosawa
 6. Japonya’da sivil savaş hüküm sürerken güçlü bir derebeyi hayatını kaybeder. Derebeyinin yöneticileri yoksul bir hırsızı derebeyi öldükten sonra derebeyinin yerine getireceklerdir.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,9

 7. Aguirre, the Wrath of God (1972) – Werner Herzog
 8. 16. yy’da altın ve El Dorado’ya ulaşma çabasındaki ufak bir İspanyol istilacı birliği içerisinde, asi Aguirre amaçları doğrultusunda komutayı eline alıp kendisinin ve yanındakilerinin kaderini belirleyecektir.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,9

 9. La Jetée (1962) – Chris Marker
 10. La-Jetée

  Kendisine ele geçiren bilim ekibi tarafından yapılan deneyler ile geçmişi ve geleceği hatırlamak zorunda bırakılmış Jean Negroni’nin insanlığın çöküşüne ışık tutması üzerine.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,2

 11. Night and Fog (1956) – Alain Resnais
 12. Night-and-Fog-

  Her savaşın öncesinde veya sonrasında olan tutsaklıktır. Ekonomik, kültürel, düşünsel, yaşamsal, tutsaklık. Konusu Nazi Almanyası olan Night and Fog’ta ise tutsaklık sadece basit bir kelimeye dönüşür.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,6

 13. Full Metal Jacket (1987) – Stanley Kubrick
 14. Vietnam savaşında Gunnery Sergeant Hartman’ın komutanlığı altında olan bir grup askerin; ilk olarak otorite baskısı ardından ise yıkıcı çatışmalar ile birlikte insanlıktan hızlı şekilde bağlarını koparmalarının katmanlı anlatımı.

  Sinema tarihinde savaş filmi denildiğinde, kara mizah, psikoloji, dram, savaş karşıtlığı, emir komuta zinciri kavramlarının hepsi ile ayrı ayrı mükemmel uyum gösteren bir başka Stanley Kubrick başyapıtı.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,3

 15. Schindler’s List (1993) – Steven Spielberg
 16. Alman bir iş adamı olan Oskar Schindler’in Nazi rejiminin ölüm saçan pençesine düşmüş Yahudileri, kamplardan kurtarmak için verdiği çabanın öyküsü.

  Yahudi soykırımının detaylarını ve arka planındaki cemiyetin "normal" yaşantısını açıklıkla gösteren Spielberg'in duygular üzerine oynamaktan vazgeçmediği, en ağır başlı filmlerinden biri.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 9

 17. Johnny Got His Gun (1971) – Dalton Trumbo
 18. Genç bir Amerikan askeri olan Joe cephede düşen bomba sonucunda sadece zihinsel faaliyetlerini yürütebilecek şekilde sakatlanır. Artık göstereceği mücadele cephede hayatta kalmak yerine, hastanede ölüme ulaşma yönünde olacaktır.

  Sürreal yapısı, kapalı ortamı ve öyküsü ile izleyicilerine; zaman, bilinç, hafıza, vücut bütünlüğünü sorgulatan bir başyapıt.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,8

 19. Jacob’s Ladder (1990) – Adrian Lyne
 20. Jacob Singer, yıkılmak üzere olan hayatını ve ilişkilerini aynı zamanda sonu gelmeyen sırt ağrılarını sonlandırmak için elinden gelen çabayı sarfetmektedir. Sıkıntılarının arasına kısa sürede kendisini kaçınılmaz sona sürükleyecek olan illüzyonlar, kabuslar ve psikolojik tutarsızlıklar da dahil olacaktır.

  Tek bir sahne ile koca bir filmin anlam olarak ikiye belki üçe katlandığı, muhalif ve cesur yaklaşımı ile hafıza, bilinç ve savaş üzerine çok fazla şey söyleyen Adrian Lyne'ın başyapıtı.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,4

 21. The Great Dictator (1940) – Charles Chaplin
 22. Clarles Chaplin’in insan üstü kabiliyetiyle tarihin en korkunç karakterlerinden biri olan Hitler’i bir komedi karakterine evirmesi, bunu yaparken genelde birbirinden ayrı tutulan Hitler ve insan kavramlarını beceri ile harmanlaması.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,4

 23. The Deer Hunter (1978) – Michael Cimino
 24. Üç arkadaş Michael, Steven ve Nick Pennsylvania’da çok da fena olmayan hayatlarına devam ederken Vietnam savaşına katılmak için kayıt olurlar. Vietnam’da esir düşüp verdikleri yaşam savaşı kısa süre içerisinde insani vasıflarının yok olmasına sebep olacaktır.

  Vietnam savaşının çılgınlığı, ölümün yanı sıra geride kalan insanları nasıl deforme edip geri döndürülemez şekilde değiştirdiği üzerine olabilecek en sert eleştirilerden biri.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,1

 25. Patton (1970) – Franklin J. Schaffner
 26. Patton’un kariyer hedeflerinin Amerika’nın hedefleri ile harmanlaması sonucunda, bir komutanın popüler bir yıldıza, savaş alanının ise şov dünyasına dönüşme süreci.

  Savaş-şov dünyası, komutan-star, cephe-kariyer çelişkileri ve otorite ile halkın birbirine olan rahatsız edici bağımlılğı üzerine.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,9

 27. Come and See (Idi i smotriv) (1985) – Elem Klimov
 28. Nazi Almanyası’nın Rusya’nın içerisine doğru genişlemeye çalışması ile Rus köylerinde meydana gelen katliamlara şahitlik eden Florya Gaishun’ın mucizevi hayatta kalma hikayesi.

  Dönemin bölgesel psikolojik ve sosyolojik yapısının analizine dönüşen, neredeyse her sahnesiyle ses, müzik ve görsel olarak benzersiz şekilde seyircisini ele geçiren Elem Klimov başyapıtı.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,4

 29. Kurtuluş (1994) – Ziya Öztan
 30. Kendi halkları dahil tüm dünyanın belası haline gelecek olan emperyalizme karşı, bir halkın yokluk içerisinde varlığını tüm engellere rağmen sürdürme çabası.

  Ardından gelen Cumhuriyet serisi ile birlikte değerlendirildiğinde Mustafa Kemal Atatürk'ün bağımsızlık, eğitim, kalkınma, teknoloji, bilim, sanat ve insan haklarına çağının çok ötesindeki yaklaşımı, politik ve siyasi zekasının dışa vurumu.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 9,6

 31. The Mouse That Roared (1959) – Jack Arnold
 32. Orta çağa saplanıp kalmış, dünyanın en küçük ülkesinin süper güç Amerika’ya karşı açtığı savaş ile varolma mücadelesi üzerine politik bir absürt komedi.

  Büyük devlet küçük devlet arasındaki farkın aslında sadece ülkelerin öldürebilecekleri insan adedinde saklı olduğunu açık etmesi.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 6,9

 33. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) – Stanley Kubrick
 34. Amerika Hava Güçleri Komutanı General Jack Ripper’ın çıldırıp tek başına U.S.S.R’ye atom bombası ile saldırma girişimine başlaması ardından tayakkuza geçen Amerika Başkan’ı Merkin Muffley ve kurmaylarının yaşadıkları ve Rusya’nın olası karşı atağının sonuçları üzerine.

  Korkutucu şekilde komik, her şeyi gösterecek kadar karanlık. Hiciv, dram, komedinin sinemadaki mükemmel harmanı. Soğuk savaş filmleri arasında belkide en iyisi.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 8,4

 35. Hiroshima Mon Amour (1959) – Alain Resnais
 36. Hiroşima’da film çekiminde bulunan Fransız bir aktrist ile Japon bir mimarın; savaş, ölüm ve atom bombası etkisindeki hafızaları ile birlikte yaşamaya çalıştıkları ilişkileri hakkında

  An, anı, unutma, hatıra, özlem... Lui ile tanışmasının ardından Elle'nin histerik şekilde çağırdığı krizi ve döngüyü kırma çabası.

  Bilgi | Fragman
  KA
  IMDb 7,9

 37. The Hill (1965) – Sidney Lumet
 38. Kuzey Afrika’da bulunan bir askeri hapishanede tutsak olan askerlerin, otoritenin tüm yok etme ve kişiliksizleştirme yöntemlerine rağmen ayakta kalma mücadelesi içerisnde varlıklarını sürdürmeye çalışmaları.

  İçinde bulundukları hapishaneden çok otoritenin egosuna mahkum edilmiş 5 mahkum üzerinden hiyerarşi eleştirisi.

  Bilgi | Fragman
  IMDb 7,9
Paylaş